Valve, Epic Games’e dava açmaya hazırlanıyor.

0

Epic Games Metro Exodus’un çıkışı için Deep Silver ile anlaşma sağladıktan sonra, Steam ve Epic Games arasındaki soğuk savaş patlak vermişti. Rakbet kızışırken keskin gözlü Reddit kullanıcıları, Epic Games başlatıcısının Steam ile ilgili dosyalara durumu bildiren kullanıcının izni olmadan eriştiğini fark etti. Görünüşe göre Epic Games, Valve Corporation’ın Steam dosyalarına izinsiz yollarla erişmiş gibi duruyor. Yakın zaman içerisinde mahkemeye taşınacak bu olay iki dev firma arasındaki düşmanlığı arttırırken, Epic Games için epey pahalıya patlayabilir.

En dikkat çekici nokta ise ”localconfig.vdf” isimli bir dosya oldu. Eurogamer‘a göre Epic Games bu dosya ile yalnızca Steam arkadaşlar listenizi içe aktardığına ancak vdf‘nin oyuncuların sahip oldukları oyunlarla ilgili verileri içerdiği için kullanıcıların bilgilerinin izinsiz elde edilebildiğine dikkat çekiyor. Bu durum ise Epic Games kanadında ciddi bir suçlamayı doğuruyor. Tam olarak ne zaman mahkemenin başlayacağı duyurulmasa da Valve bu davadan haklı çıkarsa tahminimizce bunu direk gündeme getirecektir.

CEO Tim Sweeney, şirketin bu sorunu çözmek için çalıştığını şu sözlerle aktardı:

Bu yazıyı okuyan herkes, Steam arkadaşlarını içe aktarmayı seçtikten sonra yalnızca localconfig.vdf dosyasına erişmemiz gerektiği konusunda haklısınız. Mevcut uygulama, Fortnite’ın ilk günlerinde sosyal özellikleri uygulamak için acelemizden kalan bir kalıntıdır. Aslında ekibin bu noktada aceleci olması ve onu değiştirmek zorunda olduğumuzu belirtmemek benim hatam. Bu konuyu en kısa zamanda çözmeye çalışacağız.

BleepingComputer yayınladığı bir haber ile Valve‘ın Epic Games‘in bu dosyayı kullanması hakkına detaylı bir araştırma yapacağını şu cümleleriyle duyurdu.

Epic Launcher’ın Steam’den topladığı bilgileri araştırıyoruz. Bu dosya, kullanıcının özel bilgileri ve diğer programlar tarafından kullanılması veya herhangi bir 3. parti servisine yüklenmesi amaçlanmayan özel kullanıcı verisidir.

Valve bu işin peşini bırakmayacak!

Görünüşe göre Valve bu işin peşini bırakmayacak. Eğer davanın sonucunda gerçekten Epic Games’in veri hırsızlığı suçu kanıtlanırsa bu onlara oldukça pahalıya patlayacaktır. Gün geçtikçe artan rekabette artık kullanıcılar bile sırf bu olay yüzünden Epic Games firmasına karşı saf alabilirler. Dava ile ilgili detaylar geldikçe websitemizde paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalsanız iyi edersiniz.

valve

Leave A Reply

Your email address will not be published.