Strateji Oyunları Nasıl Oynanır ?

0

Özellikle bu türe yeni başlayan kişilerin sıklıkla sorduğu bir soru olan “strateji oyunları nasıl oynanır” sorusunun birçok farklı cevabı vardır. Gelmiş geçmiş en iyi 50 strateji oyunu listesinde de görebileceğiniz gibi, piyasada birçok farklı strateji oyunu bulunuyor. Bu oyunların her birinde çalışacak ortak bir taktik ise henüz icat edilmedi. Bu yüzden strateji oyunları nasıl oynanır sorusu yerine sormamız gereken asıl soru oynadığım strateji oyununun türü ne ? olmalı.

Eğer ki oynadığınız oyun gerçek zamanlı strateji oyunu ise izlemeniz gereken taktik daha farklı, eğer oynadığınız oyun sıra tabanlı bir strateji oyunu ise çok daha farklı bir taktik izlemelisiniz. O yüzden öncelikle hangi oyun türünde, hangi oyunu oynadığınıza karar verin.

Strateji Oyunları Nasıl Oynanır (Gerçek Zamanlı)

Her ne kadar gerçek zamanlı strateji oyunları birbirlerine hiç benzemiyor olsa da temeline baktığınızda hepsi aynı mekaniklerin üzerine kuruludur. Bu yüzden burada yazanlar birçok oyun için geçerliliğini koruyacaktır.

Genellikle bu oyunların %90’ı kaynak toplama, üs geliştirme ve savaşma mekaniklerinin üzerine kuruldur. Bu tarz bir oyunda yapmanız gereken ilk şey sağlam bir ekonomiye sahip olmaktır. Bunun için elinizdeki herşeyi kullanarak oyun başında bolca kaynak toplamalısınız. Bu sırada topladığınız kaynakların küçük bir bölümü ile en basit askerlerden üretin ve bu askerleri rakiplerinize gönderin.Bu sayede rakiplerinizde askeri üs oluşturmamış kişilere mümkün olan max hasarı verebilirsiniz.

Ete Para Vermeyin ! Yiyin Birbirinizi

Tabii tüm bunları yaparken kendinizi güvene almanız şart. Her zaman için ufak tefek ordular ile baş edebilecek askeri gücünüz elinizde hazır bulunsun. Bunun yanı sıra çok fazla etliye sütlüye karışmayın. Siz bir kenara çekilin ve mümkünse oyunu oynayan kişiler sizi unutsunlar. Bırakın onlar birbirlerini yesinler. Siz ise bu sırada ekonominizi daha fazla büyütmenin peşine düşün. Unutmayın oyunu şey her zaman ekonomidir. Age Of Empires’te yiyecek ve altına sahip olan oyunu alır Warzone 2100’de ise petrole sahip olan. Ama temel mekanik her zaman aynı.

Genellikle son iki kişi kalasıya kadar pek ortalıklarda gözükmeyin. Lakin eğer bir düşmanınız size saldırmakta çok ısrarcı ise ve ondan kurtulamıyorsanız yapmanız gereken ilk şey müttefiklik. Unutmayın aynı anda hem ekonomiyi hemde savaşı yürütemezsiniz. Bu yüzden yanınıza ek dostlar almaya çalışın.

Ekonomi büyüklüğünüzü kendinizin üzerinden hesaplamayın. Her zaman için oyundaki kaynakların %50 ve üzerine tek başınıza sahip olamaya çalışın. Bu şekilde oyunda kendinizi her zaman avantajlı bir konumda tutabilirsiniz.

Menzilli Silahlar Kullanın !

Oyunda biraz tecrübeli iseniz her zaman için uzak mesafe askerler yakın mesafe askerlerden daha avantajlıdır. Aynı zamanda savunma yapmak her zaman saldırmaktan daha avantajlıdır. Özellikle de savunma güzel bir duvar eşliğinde yapıldığında. Savunmanın bu stratejik özelliklerinde faydalanmaya çalışın.

Bunun haricinde söyleyeceğim şeyler oyundan oyuna farklılık gösterebilir. O yüzden konuyu burada kesiyorum. Lakin ilerleyen tarihler deAge Of Empires Rehberi, Total War Rehberi gibi farklı konular hakkında detaylı yazılar yayınladığımızda bu rehberlerden oyuna dair daha detaylı bilgi alabilmeniz mümkün olacak.

Strateji Oyunları Nasıl Oynanır (Sıra Tabanlı)

Sıra tabanlı strateji oyunlarında ise durum biraz daha farklı. Çünkü bu tarz oyunlar gerçek zamanlı strateji oyunlarına göre biraz daha farklı türlerde olabiliyor. Ama tabii ki genelinde çalışan birkaç kural var.

Öncelikle bu tarz oyunlar kaynak toplamanın aksine karakter geliştirme üzerine kuruludur. En azından oyunların büyük bir bölümü bu şekilde. Bu yüzden bu tarz oyunlarda önceliği ekonomi yerine karakterlere vermelisiniz. Ayrıca genellikle karakterlerinizi geliştirirken hepsini eşit olarak geliştirmek yerine 1 veya 2 tanesini çok güçlü yapıp kalanları eşit seviyede geliştirmek çok daha mantıklı olacaktır.

Savaşlarda ise en güçlü karakterlerinizi ne pahasına olursa olsun koruyun. Onlar sizin vezirleriniz. Diğer karakterlerin ise ölmesinden korkmayın. Onları rahatlıkla telafi edebilirsiniz.

Her zaman birkaç hamle sonrasını düşünün. Ve mümkünse her zaman teknolojik olarak veya level olarak yukarıda karakterlerle oynamaya çalışın. Eğer durumunuz bu şekilde değilse level kasmanın bir yolunu bulun.


Son Olarak

Strateji oyunları nasıl oynanır konusu ile ilgili temel olarak söyleyebileceğim şeyler bunlardan ibaret. Elimden geldiğince konuyu özetlemeye çalıştım lakin oyunların birbirinden farklı olmasından dolayı her oyun için değişen stratejiler bulunuyor. Bundan dolayı bir okuyucu olarak sizin yapmanız gereken en iyi şey oyun ile ilgili bolca video izlemek. Ve oynamak istediğiniz oyunun oyuncu kitlesinden tüyolar almak. Bunu ise Türkiye’nin en büyük strateji oyun forumu olan strategyturk üzerinden yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra üye olun ve merak ettiğiniz konuyu sorun. Mutlaka oyunu oynayan birileri size yardımcı olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Evden Eve Nakliyat