14 Yaşındaki Süper Kahraman: Shazam! İnceleme

0

Süper kahraman filmleri gün geçtikçe daha da büyük kitlelere hitap ediyor ve neredeyse her çıkan süper kahraman filmi de büyük bir ilgiyle beklenip bir fan kitlesine sahip oluyor. Bunun en büyük sebebi olarak çizgi romanların kıyıda köşede kalmış süper kahramanlarından çizgi roman okurların hayran olduğu süper kahramanların beyaz perdeye uyarlanması geliyor olabilir. Shazam ise bu ikisi arasında kalmış bir süper kahraman. Kelimenin tam anlamıyla Shazam için kıyıda köşede kalmış demek yanlış olur fakat çok bilinen bir karakter olduğu da söylenemez.

Her çocuk geceleri uyurken gözlerinden ışın çıkarmanın, uçmanın, ışınlanmanın ve birçok süper kahraman özelliğinin hayalini kurarak yatıyordur. Fakat günümüzdeki çoğu filmin, çizgi romanın süper kahramanları yaşça büyük karakterler. Shazam ise bu notkada bütün dengeleri altüst ederek sadece 14 yaşındaki bir çocuğu süper kahraman yapıyor. Dış görünüş olarak bu nasıl 14 yaşında diye sormanız oldukça normal. O yüzden kafanızdaki şu sorulara cevap bulurken Shazam! filminin konusuna detaylıca bakalım.

2018 senesinin sonuna doğru ve 2019 senesinin başında tam olarak bir solo film fırtınası esti demek yanlış olmaz. Bunu sadece süper kahraman, Marvel ve DC olarak düşünmeyin bunların yanı sıra Bumblebee gibi bir karakterin doğuş hikayesini anlatan solo film de izledik. Bundan dolayı yavaş ilerleyen, karakterin nasıl ortaya çıktığını anlatan filmlerden artık bizleri sıkmaya başlamıştı. Bu endişemiz Shazam! için de geçerliydi. Filmin çok yavaş olmasından veya zaten çizgi romanlarda onlarca kez okuduğumuz şeyleri bizlere tekrardan anlatmasından rahatsız olacağımızı tahmin ediyorduk. Fakat anladık ki DC artık solo film işini çözmüş.

Shazam! 6 Güç

Shazam! 6 Güç

Billy henüz 4 yaşlarındayken annesinden ayrılır ve yetim bir şekilde büyümeye başlar. Senelerce yetimhanede kalan Billy ailelerce sahiplenilir ve bakıcılığı üstlenir. Fakat Billy her seferinde ailelerden kaçar ve kendi öz annesini aramaya koyulur. İlerleyen vakitlerde karakterimizin koruma ailesi olmak üzere farklı bir aileye gönderilir. Bu ailenin tam beş çocuğu vardır. Bu çocukların bakıcılığı üstlenilmek üzere alınmış yani baş karakterimiz gibi yalnızlardır. Billy her zamanki gibi bu işlere soğuk bakar fakat hem oda arkadaşı hem de ailedeki en yakın kardeşi ile Freddy ile ister istemez ufak bir samimiyet yakalar. Freddy süper kahramanlardan oldukça hoşlanan, gündelik hayatta oldukça silik bir kişiliktir.

Günlerin birinde Billy, bir koyucu olan Shazam karakterinin evrenine davet edilir. Shazam dünyayı kötülüklerden korumak üzere gücünü aktarabileceği saf, temiz kalpli, iyi birini aramaktadır. O kişi ise bir şekilde Billy olmayı başarmıştır. Artık Billy her Shazam dediğinde 6 güce sahip olan bir süper kahramana dönüşür. Üstelik bunu 14 yaşındaki bedeniyle yapmaz. Dönüştüğünde 30 yaşlarında pelerinli, giysili birine dönüşür.Sihirli sözcükleri söylediği an dünyanın en güçlü ölümlüsüne dönüşen karakter, gündelik hayatında okul ödevleri gibi meselelerle boğuşurken, süper kahraman olduğunda da dünyanın güvenliği için mücadele veriyor. Süleyman’ın bilgeliği, Herkül’ün gücü, Atlas’ın dayanıklığı, Zeus’un görlemi, Aşil’in cesareti ve Merkür’ün hızına sahip olan karakter, edindiği güçlerin sahiplerinin baş harfleri ile S.H.A.Z.A.M. adını alıyor.

Billy yani Shazam tam olarak gücünün sınırlarının ne olduğunu bilmediği için bunları anlamak üzere yola koyulur ve bir çocuğun içindeki şimarıklık, heyecan ile bunları öğrenmeye başlar. Ancak, Dr. Thaddeus Sivana tarafından kontrol edilen kötülüklerin ölümcül güçleriyle savaşmak için bu yetkilere hızlıca hakim olmayı öğrenmesi gerekecektir.Film boyunca Billy ile Shazam karakterinin gücünün sınırlarını öğrenirken Billy’nin gerçekten bir aileye sahip olmanın ne demek olduğunu öğrenişini izliyoruz.

Gişe Başarısı ve Gizli Sahneler


İlk çıkışını Rusya’da 4 Nisan 2019 tarihinde yapan film gişede yavaş bir açılış yaptı demek yanlış olmaz. Film DC evreninin 60 milyon dolar ile en düşük bütçeli açılışa sahip filmi oldu. Fakat filmin sadece 55 milyon dolar bütçeyle yapıldığını hesaba katarsak Shazam! DC Sinematik Evrenine güzel miktarda para kazandıracaktır. 5 Nisan 2019 tarihinde Shazam! 6 Güç ismiyle Türkiye’de de vizyona giren film dünyayla kıyaslanınca çok büyük bir ilgiyle karşılanmadı. Buna rağmen film çoğu Türk filminin üzerinde bir gişe başarısı sergiledi.

Filmin after credit sahnelerine gelmeden önce after credit nedir şöyle ufak bir bahsedelim. After credit film bittikten sonra yönetmen, oyuncu vs. isimler aktıktan sonra çıkan sahnenin adıdır. Ve Shazam! filminde çoğu süper kahraman filminde olduğu gibi iki tane after credit var. Bunlardan ilki sizi epey heyecanlandıracaktır fakat ikincisi için bunu söylemek biraz zor. Bize kalırsa yine de film bittikten sonra koltuklarınızdan çok uzağa ayrılmayın ve bu iki sahneyi de görün.

Shazam! Oyuncu kadrosu ve detayları

Shazam! oyuncu kadrosu olarak da oldukça başarılı seçimler yapmış demek yanlış olmaz. Genç yaştaki oyuncu seçimlerinde iyi iş çıkarmış Shazam! bu filmden önce sadece bir filmde oynamış Asher Angel‘a baş rolü veriyor. Önceden Andi Mack isimli bir filmde oynamış 16 yaşındaki oyuncu Shazam filminde çok başarılı bir performans ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra diğer genç oyuncular Grace Fulton, Jack Dylan Grazer, Faithe Herman, Ian Chen şeklinde.

Shazam karakterine can verişiyle filmin baş rolünde ise yakışıklı oyuncu
Zachary Levi Pugh var. Zachary için ne desek az, işini oldukça başarılı bir şekilde yapmış. Dr. Sivana rolüyle kötü karakter rolünü üstlenen isim ise yakın zaman Deep State filminde oynamış olan Mark Strong. Karakter seçimi konusunda filmin eleştirilecek pek bir yanı yok. Riskli ve başarılı tercihlerle bu konuda hepimizin gönlünü kazanmayı başarıyor.

Shazam! 6 Güç

Son Olarak

Bizce Shazam! oldukça eğlenceli bir solo-origin filmi olmuş. Beklentilerimizin oldukça üstünde bir seyir zevki sunan film gerek müzikleriyle gerek çekimleriyle bizi etkilemeyi başardı. Üstelik espiri anlayışıyla da şaşırtıcı bir şekilde bizleri güldürmeyi başardı. Bunların yanı sıra film içerisinde beklemediğiniz olaylar da barındırıyor ki bunu baya beğendik.

Shazam! oldukça akıcı bir şekilde ilerleyen, izleyiciyi sıkmayan ve kendini çok fazla ciddiye almayan bir yapıya sahip. Ciddiye almayan derken örnek olarak Thor’un ilk iki filmi gibi ciddi, kasvetli ve bayıcı bir yapıda değil. Bu iki film her ne kadar iyi olsa da sıkıcı ciddiyetinden dolayı çok sevemediğimiz filmler oldular. Fakat Shazam! bu furyaya katılmayarak farkını ortaya koydu.

DC markasının iyi işler yapması bizleri mutlu ediyor. Böylece piyasadaki kaliteli film sayısı artarken sene boyunca süper kahraman filmleri için Marvel‘ı beklemek zorunda kalmıyoruz. Umalım ki DC Shazam! 6 Güç kalitesi hatta üstünde işler çıkarsın. Sıradaki filmi Joker için epey heyecanlıyız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.