Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak

0

Hiç şüphesiz oyunseverlerin en çok heyecanlandığı durumlardan birisi jenerasyon değişikliğidir. Yıllar boyuncu kullandığımız bir jenerasyonu bir daha kullanmamak üzere rafa kaldırmak ve sonrasında teknolojinin son sınırları ile yapılmış yeni bir jenerasyona tanıklık etmek. İşte bugün içerisinde bulunduğumuz durum tam olarak bu. 8, jenerasyon konsolların son günlerini yaşadığımız şu günlerde bir sonraki jenerasyon olan 9 jenerasyon konsollar için geri sayıma çoktan başladık. Yeni nesil konsollarda ise şüphesiz tüm gözler Sony’nin ve yeni playstation konsolunun üzerine çevrilmiş durumda. Peki yeni nesil konsollar ne zaman raflardaki yerini alacak? Ya da başka bir deyişle Playstation 5 ne zaman çıkacak ?

Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak

Henüz Sony’nin yeni konsolu olan Playstation 5’in ne zaman çıkacağına dair resmi bir bilgi yok. Lakin analistler tarafından yapılan oldukça kapsamlı çalışmalar var. Ayrıca zaten bunu bilmek için analist olmaya da gerek yok. Oyun dünyasının biraz içerisinde olan herkes konsol jenerasyonları arasında ortalama 5-7 senelik bir zaman dilimi olduğunu bilir. Playstation 4’ün de 15 Kasım 2013’de çıktığını göz önünde bulundurursak, Playstation 5 adlı konsolun 2020 yılına kadar kesin çıkış yapacağından bahsedebiliriz. Zaten Ps4 ve Ps5 konsollarının tasarımcısı Mark Cerny’nin wired.com websitesine vermiş olduğu röportajda bu bilgileri teğit eder cinsten.

Sony, Yıl Sonunda Süpriz Yapabilir !

Bildiğiniz gibi Sony bu yıl E3 fuarına katılmama kararı aldı. Bu kararı alırken de gerekçe olarak ellerinde duyuracak yeni bir şey olmadıklarını söylemişlerdi. Ayrıca buna ek olarak E3 fuarına katılmayacakları gibi E3 fuarının gerçekleştiği sırada kendilerinin EA play tarzı bir etkinlikte yapmayacaklarını kısacası bu fuarı tamamen boş geçeceklerini söylemişlerdi. Ayrıca yine hatırlayanlar olacaktır. Sony geçtiğimiz sene de Playstation Experience 2018 adlı etkinliği ellerinde yeteri kadar yeni yapım olmadığı gerekçesi ile iptal etmişti. Yani Sony’den bir seneden beri haber alamıyoruz.

Peki tüm bunlardan niçin bahsediyorum. Aslında yukarıda bahsettiğim bilgiler belkide Playstation 5 ne zaman çıkacak sorusunun cevabını taşıyordur. Şöyleki Sony şirketi bir seneden beri yeni bir konferans yapmıyor. Ve bu konferans durgunluğuna ise bu yılın yani 2019 yılının sonunda gerçekleştirecekleri Playstation Experience 2019 fuarı ile son veriyor. Koskoca Sony Playstaion Experince gibi bir etkinlikte Ps4 için yeni oyunlar duyurmayacaktır herhalde. Bu etkinliğin tek amacı yeni Playstation konsolu olan Playstation 5 ile ilgili bilgiler vermek. Hatta belki Playstation 5 çıkış tarihini bile açıklarlar. İşin açıkçası benim şahsi fikrim, Playstation Experience 2019’da yeni konsolun duyurulması ve duyurusundan birkaç ay sonra 2020’nin ilk çeyreğinde de Playstation 5’in çıkacağı yönünde. Bunlar gerçekleşmese bile Playstation 5 ne zaman çıkacak sorusuna direkt olarak 2020 yılı diyebiliriz.

playstation experience

Playstation 5 Özellikleri

Ps5 ne zaman çıkacak gibi sorulara cevap verdiğimize göre artık Playstation 5 nasıl olacak? Özellikleri neler? gibi oyuncuların merakla beklediği konulara geçebiliriz. Bu konuya başlamadan önce şunu belirtmem gerek karşımızda ki oyun konsolu muhtemelen şu ana kadar ki tek bir jenerasyonda yaşanan en büyük performans artışını gerçekleştirecek. Üstelik aşağıda yer alan veriler tahmin üzerine söylenen sözler değil. Sony tarafından açıklanmış tamamen resmi bilgiler.

Geriye Uyumluluk

Yeni Playstationlarda bulunacak en önemli özelliklerden birisi konsolların geriye uyumlu olarak çalışabilmesi olacak. Şimdilik Ps5’in kendisinden bir önceki konsol olan Ps4 oyunlarını destekleyeceğini biliyoruz. Ama henüz Ps3-2 ve 1 için resmi bir bilgi yok. Umarız Ps5 çıkış tarihinden önce bu konu ile ilgili bazı gelişmeler yaşanır ve Ps5’de bu özellik bulunur.

En Güçlü Playstation

playstation 5 ne zaman

Playstation 5 istisnasız şu ana kadar çıkmış Playstationlar arasında ki en güçlü Playstation olacak. Mark Cerny’nin açıklamalarına göre Ps5’te 3. nesil Amd Ryzen işlemciler kullanılacak. Bu işlemciler 7nm ile üretilmiş 8 çekirdekli Zen 2 mikro mimarisi kullanacak. Teknik bilgileri bir kenera bırakacak olursak. Henüz bu işlemcinin neler yapabileceğine dair elimizde veri yok lakin ryzen’in zen 1 işlemcileri bile fazlası ile güçlüydü. Ki zaten normal şartlarda konsollar donanım olarak zayıf cihazlar olurlar. Konsolların asıl fark yarattığı konu yazılımsal üstünlükleridir. Ama anladığımız kadarı ile Sony Playstation 5 ile bu konuyu donanımsal olarak da öne taşımanın peşinde. Tabii bu her ne kadar oyunseverler için iyi bir şey gibi görünse de bunun konsolun fiyatını da bir hayli artıracağını unutmamak lazım.

Elveda Sabit Disk

Playstation 5’in çıkış tarihinden daha çok heyecanlandığım bir şey var ise o da kesinlikle bu konsolda sabit disk bulunmayacak olması. Ps5’de SSD bulunacak derdim ama tam anlamı ile bu sistem SSD de değil. HEnüz kendisini tam olarak tanımlayamıyor olsak da Sony oyunlardaki yüklenme sürelerini düşürebilmek için çok ciddi adımlar atıyor ve SSD’den bile daha özel bir sistem üzerinde çalışıyor. Sony tarafından yapılan testlere göre bu yeni sistem ile eski Playstation olan Ps4’ün Marvel Spiderman oyunu üzerinde karşılaştırması yapıldığında oyunun yüklenme süreleri

Playstation 4 = 15 saniye

Playstation 5 = 0.8 saniye

kadar düşmüş. Bizce bu rakamlar inanılmaz ötesi seviyede. Üstelik bu durum sadece oyunların yüklenme süreleri ile sınırlı kalmayacak. Oyunun oynanış halinde ki skin yüklenmeleri gibi birçok detay bunun üzerinden gerçekleştirilecek. Bu yüzden Playstation 5 ile birlikte oyun boyutları ve oyunların çözünürlüğü yada oyundaki çizim mesafesi gibi konularda inanılmaz değişimler yaşanabilir.

3D Ses

Elimizde çok fazla bilgi olmamasına rağmen Sony sürekli olarak bu ses konusunun üzerinde duruyor. Sony’ye göre Ps3’den Ps4’e geçişte ses konusunda fazla bir gelişme olmaması kendileri için hayal kırıklığı olmuş. Ve bu sorunu 9. jenerasyon konsollarda çözmeye fazlası ile istekliler. Amd’nin özel üretim bir çipi sayesinde 3D ses konusunda çok ciddi bir yenilik sunacaklarını belirtiyorlar. Dediğim gibi şimdilik elimizde fazla bir bilgi yok. Lakin Sony bu kadar büyük konuşuyorsa bir bildiği vardır diyoruz.


Playstation 5 ne zaman çıkacak ? ve Playstation 5 özellikleri gibi soruların cevaplarını verdiğimiz yazımızın sonunda geldik. Şimdilik Sony tarafından açıklanan ve bizim elimizde bulunan bilgiler bunlardan ibaret. İleride Playstation 5 ile ilgili yeni bilgiler açıklandığında yine fizidi.com üzerinden en yeni gelişmeleri almaya devam edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.