Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

Pc İçin En İyi Strateji Oyunları

Pc oyuncularına özel en iyi strateji oyunları.

0 34

Her ne kadar strateji oyunu dediğimizde akla gelen ilk platform PC olsa da, bazen pc dışında platformlarda da strateji oyunlarını görebiliyoruz. Hatta yakın zamanda yazdığımız tüm zamanları en iyi strateji oyunları yazımızda da birkaç tane Playstation oyunun bu listeye girdiğinden bahsetmiştik. Bugün ise tüm bu ek platformlardan arındırılmış bir şekilde sadece pc oyuncularına hitap eden “pc için en iyi strateji oyunları” konulu bir liste hazırladık.

Lakin, “pc için strateji oyunları” listemize başlamadan önce sizlere 2019’da çıkacak strateji oyunlarından bahsetmek istiyorum. Son yıllarını kötü geçiren strateji oyunları sektöründe 2019 yılında oldukça farklı oyunlar çıkış yapmaya hazırlanıyor. Yine o listemize de buradan ulaşabilirsiniz.

Pc İçin En İyi Strateji Oyunları

Öncelikle belirtmem gerek ki bu listemizde herhangi bir sıralama yapmadık. Yani en iyi 10 oyunu sırası karışık bir şekilde bu listeye dahil ettik. Çünkü zaten halihazırda yazdığımız gelmiş geçmiş en iyi 50 strateji oyunu yazımızda bu oyunlara birer sıralama verdik. Bu yüzden aynı sıralamaları birde burada devam ettirmek istemedik.


Starcraft 2

Pc için en iyi strateji oyunları listemizde bulunan ilk oyun Starcraft 2 oluyor. Zaten kendisi neredeyse yaptığımız tüm listelerde ilk sıralara oturmuş durumda.

1998 yılında hayatımıza giren ve o zamandan beri Pc oyun sektöründe çok fazla şeyi değiştirmeyi başaran Starcraft 2’nin eski bir oyun olduğunu göz önünde bulundurmazsak pc için en iyi alternatiflerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca eski demişken oyunun 2015 yılında yayımlanan  StarCraft II: Legacy of the Void adlı bir sürümü de bulunmakta. Ve bu sürüm gayet iyi gözüküyor.

Warcraft 3

2002 yılında piyasaya çıkan ve uzun yıllar boyunca pc oyunculuğunu domine eden Warcraft III: Reign of Chaos’da listemizde bulunan bir başka yapım olarak dikkat çekiyor. Online strateji oyunculuğunda kırılması zor rekorlar elde eden Warcraft 3’ün yakın dönemde çekilmiş bir sinema filmi de bulunuyor.

Red Alert 2

Pc için en iyi strateji oyunları listemizde bulunan en popüler yapım ise hiç şüphesiz Red Alert 2. Hemen kızmayın Türkiye şartlarını göz önünde bulundurarak söylüyorum. Çünkü Türk oyuncuların strateji oyunu olarak daha çok oynadığı ve sevdiği oyunlar Age Of Empires serisi ve Red Alert serisinden oluşuyor. Red Alert 2’de döneminde çıkmış en iyi pc strateji oyunlarından birisiydi. hatta hala daha sevilen ve oynanan bir yapım.

Age Of Empires 2

Geldik efsanenin ta kendisine. Yani Age Of Empires 2’ye. Pc için strateji oyunu dendiğinde akla ilk gelen oyun serilerinden birisi olan Age Of Empires serisi bu listede yer almayı rahatlıkla hak eden bir seri. Lakin biz kalabalık olmamasından dolayı her seriden bir tek oyun seçmeyi tercih ettik. Age Of Empires serisinin ise 2. oyunun hem daha popüler olması, hem de oldukça dengeli bir oynanışa sahip olmasından dolayı bu listede tercih ettik.

Total War: Shogun 2

Total War oyunlarının birçoğu karakteristik olarak birbirlerine çok benziyorlar. İşin açıkçası grafik detaylarını ve oyunun geçtiği coğrafi farklılıkları bir kenara attığımızda geriye çok fazla bir şey kalmıyor. Bu yüzden Total War oyunları ile listeyi doldurmak yerine seride en çok beğenilen oyun olan Total War Shogun 2’yi listemize yerleştirmeyi uygun bulduk. Bunun yanı sıra tercih ederseniz, Total War: Rome 2’yi de deneyim edebilirsiniz. O da benim en çok sevdiğim strateji oyunları arasında yer alan bir oyun.

Into The Breach

Sırada pek bilinmeyen bir oyun var. Ya da daha doğrusu ülkemizde pek bilinmeyen bir yapım desek daha doğru olur. Çünkü Into The Breach, çıkış yaptığı yıl içerisinde yani 2018 yılında, en iyi strateji oyunu ödülünü, BAFTA Games Award for Original Property, ödülünü almayı başaran bir yapım. Hemen grafiklerine bakıp karar vermemenizi tavsiye ederim. Into The Breach, sıra tabanlı strateji oyunları arasında şu ana kadar çıkan oyunlar arasındaki en iyi yapımlardan bir tanesi. Bence bu oyuna bir şans verin.

The Banner Saga 2

Uzun zamandan beri listemizde gerçek zamanlı strateji oyunlarından bahsediyorduk. Şimdi ise ibre tersine döndü. The Banner Saga 2’de aynı Into The Breach, gibi bir sıra tabanlı strateji oyunu. Özellikle grafikleri ve çizimleri ile ön plana çıkan oyun, sadece pc platformu için değil aynı zamanda konsollarda da boy gösteriyor.

Company of Heroes

Pc için en iyi strateji oyunları listemizde bir adet de günümüzde geçen bir strateji oyunu bulunsun dedik. O oyunun ismi ise hepinizin bildiği gibi Company of Heroes. Strateji oyun dünyasının en köklü oyunlarını yapan Relic Entertainment’in gerçekleştirdiği Company of Heroes, günümüzde geçen en gerçekçi strateji oyunlarından bir tanesi. Aynı zamanda Relic Entertainment şu sıralar Age Of Empires 4’ün geliştirilme sürecini üstlenmiş durumda. Bu konuyla ilgili en son gelişmeleri ise buradan okuyabilirsiniz.

Age of Mythology

pc için en iyi strateji oyunları
pc için en iyi strateji oyunları

Her ne kadar bir seriden birden fazla oyunu pc için strateji oyunları listesine koymayacağız desek de Age of Mythology‘de bir istisna yapmak durumunda kaldık. Çünkü Age Of Empires serinin diğer ilk 3 oyunundan mekaniksel açıdan fazlası ile farklı. Ayrıca oyun dünyasında mitolojik strateji oyunu bulmak da pek kolay bir şey değil. Age of Mythology ise hala daha bu konudaki en iyi örneklerden bir tanesi.

Stronghold Crusader 2

Hem oynanış mekanikleri hemde istediği inanılmaz ötürü düşük sistem gereksinimleri ile bu listeye girmeye hak eden bir yapım Stronghold Crusader 2. Hatta sadece bu listeye değil geçtiğimiz günlerde yazdığımız düşük sistem gereksinimli strateji oyunları listemizde de yer alan, neredeyse her bilgisayarın rahatlıkla açabileceği oldukça ender bir oyun. Buna rağmen oynanış mekanikleri ise sizi saatlerce ekranın başına kilitleyecek tarzda kaliteli.


Başka bir oyun listesinin daha burada sonuna geldik. Hali hazırda yazdığımız Gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunları yazısında burada yer alan oyunların çoğu bulunduğu için bu listeyi daha fazla uzatmak istemedik. Bunun yanı sıra eğer strateji oyunlarından hoşlanıyorsanız aşağıda yer alan konuları da beğenebilirsiniz.

Pc İçin Strateji Oyunları Tüm Liste

  • Starcraft 2
  • Warcraft 3
  • Red Alert 2
  • Age Of Empires 2
  • Total War: Shogun 2
  • Into The Breach
  • The Banner Saga 2
  • Company of Heroes
  • Age of Mythology
  • Stronghold Crusader 2

Yorum Yap

Your email address will not be published.