Netflix nedir? Yeterince içeriğe sahip mi, almaya değer mi?

0

Netflix popülerliğini eline aldıktan sonra piyasa üzerinde birçok yeni dizi, film, belgesel ve benzeri içerikleri üreten platformlar ortaya çıktı. Bunları elbet birbirinden ayıran temel unsurlar vardır fakat kağıt üzerinde hepsi aynı kategoride değerlendirilen platformlar. Bu yazıdaki hedef amacımız ise aralarındaki en popüler isim olan bu platform, gerçekten yeterli içeriğe sahip mi ve almaya değer mi?

Detaylıca Netflix nedir?

Netflix, dizi, film, anime, belgesel ve gibi kimisi ödüllü içerikleri kullanıcılarına sunan bir platformdur. Platformu kullanırken hangi pakete sahip olursanız olun hiçbir reklam görmezsiniz veya zorunlu olarak izleyeceğiniz hiçbir içerik ile karşılaşmazsınız. Bunlara ek olarak platformun kullanıcılara sağladı en büyük avantajlardan birisi de internetli ortamda indirdikleri bir içeriği diledikleri zaman mobil uygulama üzerinden izleyebilme özelliğidir. Netflix üzerinde er zaman keşfedecek yeni bir şey vardır ve her ay yeni dizi, film ve programlar eklenir. Bunun yanı sıra Netflix izlediğiniz dizilere göre size bazı diziler önerir. Netflix farklı yapımcılardan filmler paylaşırken aynı zamanda kendi dizi ve filmlerini de üretir. Bu dizi ve filmler çoğu zaman ağır eleştiriler alsa da Roma, Sex Educaiton, La Casa De Papel, Narcos, Hakan: Muhafız gibi izleyicilerin kafasında güzel tatlar bırakmayı başaran işlere de imza atabiliyorlar.

Netflix hangi cihazlardan kullanılabilir?

Netflix, kullanıcılarına neredeyse her zaman ve her yerde kullanabileceği bir ortam oluşturur. Netflix izleme yazılımı; akıllı TV’ler, oyun konsolları, medya oynatıcılar, alıcı kutuları, akıllı telefonlar veya tabletler gibi Netflix uygulamasına sahip internete bağlı herhangi bir cihazdan izlemenizi sağlar. Eğer mobil cihazınızda da bu platformdan dizi, film ve birçok şey izlemek istiyorsanız bu platformun mobil uygulamasını indirmeniz çok büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Bunun dışında masaüstü, dizüstü bilgisayarlarınızdan veya akıllı TV’lerden giriş yapmak istiyorsanız tarayıcınız üzerinden giriş yapmanız da yeterli olacaktır. Eğer kurulumunda herhangi bir sorun yaşarsanız firmanın orijinal sitesinin üzerinden başvurabileceğiniz çeşitli kısımlar da mevcut.

Netflix hangi içeriklere sahip, bu içerikler yeterli mi?

Netflix içerik olarak birçok alternatife sahip. Onlar da şu şekilde: Dizi, film, anime, belgesel, animasyon ve podcast ismi verilen sesli betimlemeler. Bu içerikleri saydığımız anda bütün kült ve beğenilen yapıtların da platformda bulunduğunu sanmayın. Platformda dünyaca kabul görmüş, kültleşmiş Matrix, Friends gibi bazı dizi ve filmler maalesef bulunmamakta. Bu noktada platform bu açığı kapatmak adına kendi içeriklerini üreterek kullanıcılarına göz dolduran bir uygulama sunmaya çalışıyor. Bu dizilerin hiç yoktan yarısı o kadar başarılı olmasa da diğer yarısı göz atmaya değen, fena yapımlar olmuyorlar. Hatta Netflix orijinal yapımı olan Roma Oscar’da en iyi film dalına aday olmayı bile başardı. Bunlara ek olarak eğer Marvel evreniyle içli dışlıysanız bu ortalama bir kalitede olan Marvel-Netflix dizileriyle bu açlığınızı kapatabilirsiniz.

Netflix üyelik paketleri ve fiyatları

Öncelikle eğer ilk defa bu platformda hesabınızı oluşturup, kullanmaya başlayacaksanız ilk ay tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma açılacaktır. İlk ayın sonunda ise seçtiğiniz pakete göre faturanız kesilecektir. Seçtiğiniz paket derken neyden mi bahsediyoruz. Bu platform alıcılarına üç farklı alternatif sunar. Bunlar: Standart Çözünürlükte mi (SD), Yüksek Çözünürlükte mi (HD), yoksa Ultra Yüksek Çözünürlükte mi (UHD) görüntüleyeceğinizi planınız belirler.

  • Temel Plan: 1 ekranlı plan SD (Aynı anda tek bir cihazda, Standart Çözünürlük ile izleyin)
  • Standart Plan: 2 ekranlı plan HD (Mevcut olduğunda Yüksek Çözünürlük ile, aynı anda iki cihazda izleyin)
  • Özel Plan: 4 ekranlı Plan HD/UHD 4K (Mevcut olduğunda Yüksek Çözünürlük ve Ultra Yüksek Çözünürlük ile, aynı anda dört cihazda izleyin)

Kimler Netflix almalı, kimler almamalı

Almasını tavsiye ettiklerimiz: Eğer deli gibi dizi, film izliyor ve farklı yapıtlar görmek istiyorsanız bu platformun orijinal yapımlarına göz atmak için alabilirsiniz. Bir Marvel sinematik dünyası seveniyseniz alabilirsiniz. Reklamdan uzak, sizin için öneriler yapan, kaldığınız bölümden başlatan akıllı bir sistem arıyorsanız bu platformu satın alabilirsiniz.

Almamasını tavsiye ettiklerimiz: Sık bir şekilde dizi izlemiyor, ara sıra açık bir film izliyorsanız veya kutulu filmler, sinema ve televizyon bana yeter diyorsanız satın almanız pek işinize yaramaz. Ek olarak eğer özellikle izlemek için aldığınız bir film serisi veya dizi varsa platformun sitesinden bu diziye sahip mi diye kontrol etseniz iyi edersiniz aksi halde epey üzülebilirsiniz. Eğer her şey hoşunuza gittiyse ve bu platformun bir üyesi olmak istiyorsanız ilk aya ücret ödemeden buradan başlayabilirsiniz

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Evden Eve Nakliyat