Marvel filmlerini izlemeniz gereken sıra

0

Marvel filmleri sırası nedir? ya da Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli? Gelin bu sorunun asıl sorulma sebebine beraber inelim. Marvel sinema evreninde görmeye alışkın olmadığımız bir şey yaparak birbirleriyle bağlantıları olan farklı filmler piyasaya sürmüştür. Bağlantıları olan derken neyi mi kastediyoruz: Marvel Sinematik Evreni yani ‘’MCU’’ çatısı altında geçen bir film yapıldığında bu film bütün Marvel evrenine etki eder. Hulk izlerken birden bire Tony Stark karakterini görmeniz veya Thor izlerken Captain America filmlerinin geçtiği sokakları görmeniz muhtemel. Marvel her ne kadar bunu yaparken sıradan izleyicileri düşünüp filmdeki hikayeyi sadeleştirse de insanların kafasında illaki soru işaretleri kalacak veya sadece MCU izleyicilerinin anlayacağı şeyler yaşanacak. Bu yüzden sırayı kaçırmadan düzenli bir şekilde izlemelisiniz, bu yüzden herkesin kafasında ”Marvel filmleri sırası” sorusu oluşuyor.

Gelin MCU hakkında biraz daha detaylı konuşalım. MCU evreni 2008 yapımı Iron Man filminin çıkışıyla başlamıştır. Iron Man filmi daha ilk defa tanıtılırken bu filmin bir başlangıç niteliği taşıdığı belirtilmiştir. Fakat sinema dünyası bu tarz bir yeniliğe belki de hazır olmadığı için bu habere şaşırmamış veya ekstra ilgi duymamıştı. Iron Man filminin arkasından birçok başarılı süper kahraman filmi geldi ve MCU her geçen gün bünyesine yeni sevenler kattı. Kemik kitlesinin üzerine birçok yeni izleyici katan şirket dünyanın en büyük seri filmlerini yapma yolunda emin adımlarla ilerledi. Eğer ”Marvel sinematik evreni ne zaman bitecek?” diye sorarsanız teknik olarak bu evreninin sonu yok diyebiliriz. Tanıdığımız bütün süper kahramanlar hayatlarını kaybetseler bile Marvel bir yolunu bulup yeni karakterle MCU evrenine hız kesmeden devam edebilir.

Filmlerin birbirine bağlanışını sevdiniz, MCU kulağa hoş geliyorsa, şimdi en önemli konumuz olan Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli sorusuna geçebiliriz. Bu konu oldukça önemli, eğer ki marvel filmlerinin sahip olduğu bu kronolojik sıralamayı göz ardı edip bu evrene ortadan girmeye kalkarsanız Marvel filmlerinden pek bir şey anlamazsınız. Eğer Marvel sinematik evreninin bütün filmlerini izlediyseniz ve kafanızdaki sorular yeteri kadar cevap bulmadıysa Marvel markasının orijinal Netflix dizilerine de göz atabilirsiniz. Buradan hem sinematik evrene bağlanan dizileri izleyebilir, isterseniz farklı karakterlerin origin hikayelerine göz atabilirsiniz. Gelin şu Marvel filmleri sırası sorusuna bir cevap verelim

Marvel Filmleri Sırası

Iron Man

Iron Man

Sırasıyla Marvel filmleri listemizin ilk filmi Iron Man. Bu film Marvel sinematik evreninin kronolojik olarak ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Dünyanın yakışıklı, ukala zengini Tony Stark kaçırılır ve ilk zırhını inşa eder. Böylece süper kahraman olma yolunda ilk adımı atar.

The Incredible Hulk

The Hulk

Marvel filmleri sıralamamızda bir sonraki film ise The Incredible Hulk. Yeşil canavarımız da MCU evrenine ilk adımını atıyor. Üzerinde çalıştığı projeye oldukça fazla değer veren ana karakterimiz Bruce Banner’in nasıl Hulk’a dönüştüğünün anlatan bir karakter hikayesi filmidir. Filmimizin ana karakteri yani Hulk’ı oynayan kişi gelecekte Mark Ruffalo ile değişecek olan kişi Edward Newton’dır.

Iron Man 2

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

İlkinin çıkışının ardından Iron Man beklenenden daha çok popüler olur ve arayı çok soğutmadan ikinci filmiyle buluşur. Narsist karakterimiz Tony Stark artık Iron Man olduğunu çekinmeden halka söyler ve başını beladan kaldıramaz. Birden bire kendini karmaşanın göbeğinde bulan Tony, yarattığı yeni zırhlar yardımıyla karmaşanın üstesinden gelmeye çalışır. Ayrıca bu filmle beraber Scarlet Johanson’ın canlandırdığı Black Widow karakteri ve Don Cheadle’ın canlandırdığı War Machine karakterleri de MCU evrenine ilk adımlarını atarlar.

Thor

Tony Stark’ın eğlenceli ve komik kişiliğinden sonra oldukça ciddi ve sorumluluk sahibi bir kahraman dünyayla buluşur: Thor, Asgard’ın kralı Odin’in iki oğlundan biridir. Bu filmde öz kardeşiyle amansız bir savaş içerisinde olan Thor’un dünya ile ilk buluşmasını ve orada başından geçenleri izliyoruz.

İlk Yenilmez: Kaptan America / Captain America: The First Avenger

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

Gerçek anlamda Marvel dünyasının en eski yenilmezi olan: Captain America. Marvel filmleri izleme sırasına göre 5. sırada yer alan Captain America filminde, Kaptan’ın zayıf, güçsüz fakat kararlı bir askerden bütün dünyada ismi anılacak bir ”yenilmeze” nasıl dönüştüğünü seyrediyoruz. Captain America 2. dünya savaşında, kötülerin eline düşen sonsuz güce sahip bir kaynağın peşine düşüyor. Bunu yaparken de hayatta vermesi gereken zor kararlar peşini bırakmıyor.

Yenilmezler / The Avengers

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

Sırasıyla Marvel filmlerinde bir sonraki filmimiz SHIELD. Bu isim ile yani SHIELD ile tanınan uluslararası barış örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en cesur ve en ‘süper’ kahramanlardan oluşan bir ekibini kurar. ‘’Avengers’’ ismini verdiği ekibiyle zorlukların üstesinden gelmeye çalışır. Sonunda doğuş hikayeleri verilen süper kahramanlar bir araya gelir ve dünyayı Thor’un kardeşi Loki’nin elinden kurtarmaya çalışırlar. Bu saldırı Avengers ekibi için bile sanıldığından epey zor olacaktır.

Filmde Robert Downey Jr, Chris Evans, Scarlet Johanson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Jeremey Renner, Samuel L. Jackson ve
Gwyneth Kate Paltrow gibi Marvel Sinematik Evreninden görmeye aşina olduğumuz isimler oynamaktadır.

Iron Man 3

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli


Tony Stark, Iron Man serisinin son filmi olan üçüncü film izle tekrardan karşımıza çıkıyor. Robert Downey Jr. Tony Stark olarak tekrar karşımızda, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle eski rollerini yineliyorlar. Guy Pearce, Rebecca Hall Stephanie Szostak, James Badge Dale ve Ben Kingsley ise yeni katılımcılar.

Filmin hikayesi Extremis ve Mandarin’in etrafında dönüyor. Mandarin’i Iron Man’in dünyasından hatırlayacaksınız, ellerinde yüzükleriyle farklı güçlere hakim olan bir arkadaş kendisi. Filmde bu konuda bolca ters köşeye şahit oluyoruz. Ayrıca bu filmde Tony’nin geliştirdiği neredeyse bütün zırhları görme fırsatı bulurken, Avengers filminde yaşanılan karmaşadan sonra Tony Stark’ın nasıl bir ruh haline büründüğünü de görebiliyoruz.

Thor: Karanlık Dünya / Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

Marvel film sırasına göre bir sonraki filmimiz Thor: The Dark World. Thor; ömrü kainatın yaşına eş olan, intikam peşinde koşan ve evreni karanlık zamanlarına döndürmek için geri dönen Melakith adlı karanlık bir düşmandan dünyayı kurtarmak için zorlu bir savaş veriyor. Odin ve Asgard’ın bile karşı koyamadığı bir düşmana meydan okuyan Thor, dünyaya yaptığı bu ikinci yolculukta Jane Foster’la da yeniden bir araya geliyor. Ayrıca Avengers’ta ortalığı birbirine katan Loki’den yardım istemesi gerekiyor. Bu yardım isteği gerçekten işe yarıyor mu? Thor tekrardan birçok belayla baş başa.

Kaptan Amerika: Kış Askeri / Captain America: Winter Soldier

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

İlk Kaptan Amerika filmi bizi çok geçmişe götürürken, bu filmde ise geçmişte dostumuz olan Bucky ile karşı karşıya geliyoruz. Fakat Winter Soldier olarak da bilinen Bucky’nin hafızası neredeyse sıfırlanmış ve bizi hatırlamakta güçlük çekiyor. Kaptan Amerika, Falcon ve Kara Dul’un da yardımını alarak bu işin üstesinden gelmeye çalışıyor.

Kaptan Amerika’nın devam filminde başrol Chris Evans’ın yanı sıra kadroda Neal McDonough, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Frank Grillo, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson gibi yine renkli isimler de bulunuyor.

Galaksinin Koruyucuları / Guardians of The Galaxy

Guardians of the galaxy

MCU evreni farklı bir ekibe kapılarını açarak Galaksinin Koruyucularını bünyesine katar. Bu renkli ekip galaksinin derinliklerinde kendilerince ‘’adaleti’’ sağlamak için çabalarlar. Galaksinin koruyucuları ise marvel filmlerini izlemeniz gereken sıra listemizin 10. sırasında kendisine yer buluyor.

Yenilmezler: Ultron Çağı / The Avengers: Age of Ultron

The Avengers: Age of Ultron

Iron Man, barışın sağlanması için bekletilen bir sistemi yeniden başlatmak ister fakat işler hiç de beklediği gibi ilerlemez. Bunun üzerine Thor, Kaptan Amerika, Hulk, Nick Fury, Black Widow ve Hawkeye yeniden bir araya gelir. Ultron adıyla bilinen James Spader ise insanoğlunun soyunu tüketmek için korkunç planlar peşindedir. Film boyunca Ultron’un sonunu getirmeye çalışan ekibe iki yeni süper kahraman daha katılır.

Ant-Man

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

Marvel Sinematik Evrenine, ismi o kadar duyulmamış Ant-Man de katılıyor.
Pym’in şirketine bir şekilde el koyan ve kızı Hope’u da yanına alan Darren, faaliyet alanını genişletirken sevimli bir hırsız olan Scott Lang de bir soygun sonucu, Pym’in yıllardır sakladığı buluşunun kullanıcısı haline gelir. Lang, artık giydiği özel kostümün içinde tek bir düğmeye basarak karınca boyutuna inmekte ve meseleleri kendi yöntemleriyle çözmektedir. Üstelik Lang artık bir karınca ordusuna da sahiptir.

Kaptan Amerika: İç Savaş / Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

Marvel filmleri sırası adlı listemizin bir sonraki filmi Kaptan Amerika: İç Savaş. Filmde Tony Stark ve Captain America’nın fikir ayrılıklarından dolayı Avengers ekibi 2’ye ayrılır. Ayrıca bu filmle birlikte sinematik evrene Spider Man ve Black Panter karakterleri de katılır.

Doktor Strange / Doctor Strange

Doctor Strange

Başarılı cerrah Stephen Vincent Strange, geçirdiği bir trafik kazası sonucunda elindeki sinirler zarar görünce artık mesleğini yapamaz hale gelir. Tüm yaraları iyileştirebilen, Tibet’te yaşamakta olan Ancient One adlı büyücünün varlığını öğrenmesi onun için yeni bir umut olur. Tibet’e giden cerrah sandığından çok daha büyük güçlerle karşılaşacaktır. Benedict Cumberbatch’ın harika oyunculuğuyla süslenmiş Doktor Strange filmi MCU severlerin dışında farklı kitlelerce de epey ilgi gördü.

Galaksinin Koruyucuları 2 / Guardians of The Galaxy Vol. 2

Guardians of The Galaxy Vol. 2

Gerilere doğru giden hikayeye getirdiği birkaç estetik dokunuş ve üst düzey mizahi tavır ile yenilikçi Guardians of The Galaxy, Marvel sinematik evreninin en göz alıcı filmlerinden biri diyebiliriz. Bu sönük ve pek bilinmeyen, çizgi roman raflarının en gerisinde duran bir kozmos hikayesi.

Galaksinin Koruyucuları, bilindik bir tema üzerine öyküyü inşa ediyor ve evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan kötüleri durdurmaya çalışan bir grup kötünün hikayesini konu alıyor. Kendisine Star-Lord diyen yalnız ve kimsesiz kovboy -ya da Han-Solo görünümüne sahip maceracı genç- Peter Quill, esrarengiz güçlere sahip bir küreyi çalınca birden bire güçlü, hırslı ve ihtiras sahibi kötü adam Ronan’la başı derde giriyor. Ronan’ın tek amacı küreyi ele geçirmek. Ve bu hayali tüm evreni tehdit altına alabilir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini, birbirleriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde buluyor. Tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, iyi silah kullanan rakun , onun en yakın arkadaşı ağaç , vahşi bir cazibeye sahip yeşil kadın ve gözünü intikam hırsı bürümüş yok edici ile iş birliği içerisine girer.

Örümcek Adam: Eve Dönüş / Spiderman: Homecoming

Spiderman: Homecoming

Çoğu kitlenin hayranı olduğu örümcek adam, Tom Holland’ın performansıyla tekrardan canlanıyor. Çizgi romanlardan sevdiğimiz düşmanlara karşı mücadele eden Spiderman, Tony Stark ile de bağını koparmayıp onun için çalışmaya başlıyor.

Thor: Ragnorak

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

Thor serisinin üçüncü filminde, yaklaşmakta olan Norse kıyametine tanık olacağız. Asgard’tan uzakta, evrenin öbür ucunda hapsolmuş olan Thor çıkış yolu bulamamaktadır. Üstelik güçlü çekici de yanında değildir ve Asgard bir yıkımın eşiğindedir. Ragnarok zamanı gelmiştir, eğer gerçekleşirse bütün Asgardlıları yok edecek olan yıkımın sorumlusu ise acımasız Hela’dır. Ancak Asgard’ı kurtarabilmek için öncelikle özgür kalmalı, bunun içinde karşısına eski müttefiki Hulk’ı çıkaran ölümcül bir yarışmayı kazanmalıdır. Craig Kyle ve Christopher Yost ikilisinin senaryosunu kaleme aldığı filmin başrollerinde bir kez daha Chris Hemsworth ve Tom Hiddleston bulunuyor.

Black Panther

Black Panther

Sırası ile Marvel filmleri listemizin bir sonraki üyesi Black Panter. Babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için gizli yaşayan halkının yanına döner. Fakat işler olması gerektiği kadar kolay gelişmez. Senelerdir Wakanda’nın kralı olmak için kendini eğitmiş düşman ortaya çıkar. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, halkının rahatlığı ve huzuru için düşmanlarının üstesinden gelmek zorundadır.

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı / Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

Senelerdir temeli hazırlanan Avengers’ın üçüncü filmi Avengers: Infinity War’da, MCU evreninde bildiğimiz bütün karakterler dünyanın yarısını öldürmeyi hedefleyen Thanos’u durdurmak için bir araya gelirler. Bu yolda kahramanlarımız yeni müttefikler edinir, kayıplar verirler. Film içerisinde birçok şaşırtmalarla dolu sahne bulunduruyor.

Filmi izlemeyi bitirdiğinizde mutlaka credit sonrasında gelecek gizli sahneleri bekleyin. Bu gizli sahneler Marvel sinematik evreninin geleceği için önemli sahneler barındırıyorlar.

Ant-Man and The Wasp

Marvel filmleri hangi sıra ile izlenmeli

Captain America: Civil War filmindeki olayların ardından, Scott Lang hem bir süper kahraman hem de bir baba olarak aldığı kararların sonuçlarıyla yüz yüze gelmiştir. Hayatını dengede tutmaya çalışan Scott hem iyi bir baba, hem de sorumluluk sahibi kahraman Ant-Man olarak hareket etmektedir. Ancak bir gün Hope van Dyne ve Dr. Hank Pym önemli bir görev için karşısına çıkar. Scott, The Wasp ile işbirliği yapmalı ve kostümünü bir kere daha üstüne geçirerek geçmişindeki sırları çözmek üzere hareket etmelidir.

Yönetmenlik koltuğunda Peyton Reedin oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Paul Rudd, Evangeline Lilly ve Micheal Douglas gibi ünlü isimler yer alıyor.

Kaptan Marvel / Captain Marvel

Captain Marvel

Film Captain Marvel karakterini anlatan bir origin hikayesidir. Carol yani ”Kaptan” Marvel geçmişini hatırlamayan bir kreedir. Kree ise Marvel Evrenindeki uzaylı ırklarından bir tanesidir. Yıllardır mücadele ettikleri, herkesin kılığına bürünebilen Skrullara karşı bir mücadele esnasında etkisiz hale getirilerek esir düşer. Bu esnada Carol’ın geçmişini öğrenmeye çalışan Skrullar kısmen de olsa bunu başarılar. Fakat bu esnada Carol da kendi geçmişini öğrenmiş olur.

İşlerin sarpa sarmaya başladığını gören Captain Marvel tüm gücüyle Skrullara karşı gelir ve ellerinden kurtulur, bir şekilde de yolu C-53 olarak bilinen gezegene düşer, yani dünyamıza. Burada Carol, Avengers filmlerinden bildiğimiz Nick Furry ile karşılaşır. Hala iki gözü sağ olan Nick Furry ile hem kendi geçmişini arama hem de dünyayı kurtarma işine girişiler. Bu süreçte Carol geçmişine ait neredeyse her şeyi öğrenir ve kendisine dünyadan bir dost edinir. Eğer daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yenilmezler: Son Oyun / Avengers: End Game

Avengers: End Game

Film şu anlık Marvel Sinematik Evreninin çıkmış son filmi olma niteliğine sahip. Tarihler 25 Nisan 2019’u gösterdiğinde ülkemizde vizyona giren Avengers: Endgame çok duygusal ve bir o kadar da görkemli bir film. Kahramanlarımızın intikam peşinde koşarken kayıplar verdiği film, Marvel Sinematik Evreninin ilk ayağının kapanış filmden bir önceki filmi olma niteliğine sahip. Eğer Avengers: Endgame incelememizi okumadıysanız ona da göz atmayı unutmayın.

Örümcek Adam: Evden Uzakta / Spider-Man: Far From Home

Spiderman: Far From Home

Avengers: End Game filminnden sadece 5 dakika sonrayı anlatan Spider-Man: Far From Home filmi, 5 Temmuz 2019 itibariyle vizyona girecek. Spider-Man: Far From Home filminin konusu ise şöyle: Peter Parker arkadaşları ile birlikte yaz tatili için Avrupa gezisine çıkar. New York’tan fazlasıyla uzakta olan Peter ve arkadaşlarının başı orada da belaya girer. Bu kez de Peter Parker’ın arkadaşlarını Quentin Beck, yani namı diğer Mysterio’nun gazabından koruması gerekmektedir. Yolları Nick Fury ile Avrupa’da kesişen Peter Parker’ın başından neler geçecek?

Marvel filmlerini izlemeniz gereken sıra adlı listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yeni filmler çıktıkça yada duyuruldukça buradaki Marvel filmleri sırası da güncellenecektir. Eğer kafanız karışırsa yada sıralamayı unutursanız buraya tekrardan göz atmayı unutmayın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.