IMAX nedir? Dev ekran ve eşsiz görüntü

0

Sinema sektörü gün ilerleyen teknolojiyle beraber kendisine yeni ”sinema teknolojileri” bulmaya devam ediyor. Bu teknolojilerden yaygın olanlarından birisi ise yaklaşık 2000’li yıllardan beri hizmet veren IMAX. Ülkemizde de süper kahraman filmleri, çeşitli aksiyon filmleri genellikle bu salonlarda tercih edilir. Bu durumu illa duymuşsunuzdur. Asıl konumuz: Imax nedir? Imax 3d nedir? Gelin şöyle detaylıca bakalım.

IMAX nedir?

Kanadalı eğlence ve teknolojisi firması IMAX Corporation tarafından bulunan ve geliştirilen IMAX (Image Maximum) yüksek boyutta ve netlikte görüntü kapasitesine sahip olan bir film gösterim sistemidir. Normal bir film karesi 35 mm formatındayken, IMAX filmleri 70 mm’dir. Bu teknolojide 2 boyutlu veya 3 boyutlu olmak üzere akan film 7 katlı bina yüksekliğinde ve bir basketbol sahası büyüklüğünde olan dev perdeye yansıtılır. bu sistemi şimdiyse kadar yapılmış en büyük, 15 bin watt’lık projeksiyon lambasıyla yansıtılmaktadır. Ay’dan bile görülmesi mümkün olduğu söylenen bu görüntü, 6 kanallı dijital surround ses sistemi ile sunulmaktadır. Bu teknolojinin standart bir ekranı 22 metre genişliğinde ve 16 metre olmaktadır. Buna ek olarak bu teknolojide sese, görüntü kadar önem verilmiştir. Digital surround ses sistemiyle, basketbol sahası büyüklüğündeki perdeden gerçekçi bir ses gelmesi sağlanmıştır.

IMAX kameraları olarak bilinen kameralar klasik film kameralarından farklıdırlar. Balıkgözü mercekler aracılığıyla perdeye yansıtılan bu teknolojinin kameraları yaklaşık 19 kilogram ile 109 kilogram arasında değişmektedir. Yani bu teknolojinin kameraları neredeyse bir insan ağırlığına eş değerdir.

Normal bir sinema perdesinden %110 daha büyük!

Özel yapım perdeleri, normal sinema perdelerinden %110 daha büyüktür. Perdenin bu kadar büyük olmasının sebebi, 3 boyutlu görüntüleri gerçek boyutlarında ve daha yakın hissetmemizi sağlamasıdır. Bu perde tam olarak 16 metre yüksekliğinde ve 22 metre genişliğindedir. Bu kadar teknik donanımlı olmasına rağmen bahsettiğimiz teknolojinin pahalı koşullarından dolayı geçmişte genellikle belgesel film çekimleri için kullanılmıştır.

IMAX nerelerde var ve neler izlenmeli

Bu teknoloji ilk olarak Ankara’da açılmıştır. Şimdiyse Türkiye’nin çoğu yerinde bu teknolojiyi bulabilirsiniz. Bir sinema salonuna gittiğinizde her filmi IMAX izleyemezsiniz. Bunun sebebi filmi çekenlerin omni-max ismi de verilen özel kameralarla çekim yapmamasıdır. Omni-max kameralar hem yüksek bütçesinden dolayı hem de film aksiyon olmadığı takdirde çok büyük bir etki yaratmayacağından dolayı pek kullanılmaz. genellikle süper kahraman filmleri, yüksek bütçeli aksiyon filmleri ve bu tarz filmlerde kullanılır.

IMAX sinema

Leave A Reply

Your email address will not be published.