Uzaylıların İnsanlarla İş Birliği: Captive State İnceleme

0

Uzaylılar var mı yok mu? Bu sorunun cevabını bulmak şu sıralar imkansız görünüyor. Her ne kadar etrafta bulunduklarına dair söylentiler, ufak tefek görseller olsa da somut bir kanıta erişebilmiş değiliz. Bu yüzden uzaylılar, bizler için hep bir bilinmezlik oldular. Bu bilinmezlik ise çoğu filmin fevkalade konusu olmayı başardı. Predator’den Alien filmlerine birçok film uzaylı konusu kullandı. Bu konular genellikle uzaylıların dünyaya saldırması veya ziyaret etmesi üzerine kuruldu. Peki ya uzaylılar kaynakları tükenmekte olan süper gelişmiş bir ırk olsaydı? İşte Captive State ise bu konuya değiniyor. Uzaylıların artık kaynakları tükenmektedir ve bu onlara yeni arayışlara sürüklemiştir. Hayal etmesi bile zor olan bu konu Captive State filminde başarılı mı işlenmiş? Oyuncular nasıl performans sergilemiş? Detaylıca inceleyeyim bakalım:

Uzaylılar Dünyanın Kaynaklarını Kullanmak İstiyor!

Uzaylıların artık kaynakları tükenmiştir ve farklı gezegenlerde kaynak arayışına çıkmışlardır. Filmimiz bu konuyu çok hızlı şekilde bizlere sunuyor. Filmin açılışında istilanın merkezine doğru gidip bunu püskürtmek isteyen bir aile görüyoruz. Ailenin içerisinde iki erkek kardeş, anne ve baba bulunuyor. Yolda bir uzaylıya denk gelmeleri üzerine işler pek istemedikleri gibi gidiyor. Bunun üzerine iki kardeş anne ve babalarını kaybediyor. Filmin ana hikayesi ise bu olaylardan tam 9 yıl sonrasını anlatıyor. Artık küçük kardeş büyümüştür ve uzaylıların devlet ile yaptığı iş birliğine karşı gelen ufak bir örgütün içerisindedir. Büyük kardeşinin ise bir isyan sonucunda öldüğü söylenir. Fakat aslında kardeşi ölmemiştir ve küçük kardeş senelerdir planlanan bir operasyonun merkezi olur.

İsyancıların başı olan ailenin büyük kardeşi öldüğü sanılarak neredeyse tamamen soyutlanmıştır. Bunun üzerine de devletin uzaylılar ile olan iş birliğine karşı isyan edecek uzun soluklu bir plan hazırlamaya başlar. Devletin bu iş birliği ülkenin fakirlerini daha da fakirleştirirken zenginleri iyice zengin yapmıştır. Böylece ülkedeki zengin fakir farkı şimdiye kadarki en büyük aralığı görmüştür. Bu olaylardan oldukça şikayetçi olan iki kardeş babalarının da bu yolda öldüğünü hesaba katarsak bol kanlı bir intikamın peşinden koşmak için ellerinden gelenleri yapacaklardır.

Kardeşlerin planı oldukça uzun solukludur ve oldukça ufak bir takımdan oluşur. Bu takımı ilk defa gören küçük kardeş birden bire bu olayların büyük bir parçası olur. Planları uzaylıların kanını akıtarak savaşı alevlendirmek. Gizli kodlarla ve farklı kaynaklardan haberleşen takım toplandığında ise bu planları yola koyulur. Her şey istendiği gibi tabii ki olmaz ve zorlu plan bir şekilde işleyişe girer. Bu olayları yaparken ise peşlerinde yaşadıkları eyaletin komiseri Goodman bulunur. Goodman’in de bu işlerin içinde oluşu iyice işleri zorlaştırır.

Captive State

CaptIve State evreni ve uzaylılar

Captive State oldukça geniş bir hikayeyi iki saat kadar kısa bir sürede anlatmaya çalışmıştır. Bunu ne kadar başarmış tartışmaya açık olsa da hikayenin belli noktalarında mantık hataları bulmak oldukça kolay. Bunun haricinde bazı karakterlerin motivasyonlarını da anlamış değiliz. Filmin kısalığı ve kadronun genişliği baz alındığında her karakterin hikayesini duymakta epey zorlanıyoruz. Fakat Captive State az da olsa bizlere hepsinden birer parça veriyor. Filmin iyi yaptığı işlerden birisi ise atmosfer ve evren olmuş. Yaşadıkları evrenin içinde hissetmemizi başarılı bir şekilde sağlamışlar fakat filmde az bulunan aksiyon sahneleri oldukça öz güvensizce çekilmiş. Öz güvensizce derken kastımız kötü oyunculuk değil. Aksiyon sahneleri oldukça karanlık ve karmaşık kamera açıları ile çekilerek aksiyon tam olarak gösterilmekten kaçınılmış. Bu ise izleyicinin filmden kopmasına sebep veren olaylardan bir tanesi olabiliyor.

Filmde en beğendiğimiz şeylerden birisi ise sıkıldığımız uzaylı tiplemesinin bulunmaması oldu. Uzaylılar oldukça marjinal olarak tasarlanmışlar ve işin aslında oldukça ürkütücüler. Kendilerine özgü bir konuşuyorlar ve çevirmenler yoluyla insanlarla irtibata geçiyorlar, işte bu hoş bir detay. Captive State müzik olarak vasat denecek bir iş çıkarmış. O an kulağımıza hoş gelse de sahneye çok bir fayda sağlamayan bir hali var. Bunun yanı sıra film bittikten bir dakika sonra bütün müzikleri unutuyorsunuz. Bütün bunlara rağmen Captive State final sahnesinde ters köşe yapışı ile, farklı bir evren ve hikaye yaratışı ile aklımızda güzel bir yer bıraktı. Bunlara ek olarak filmin alt mesajlarını da oldukça beğendik. Fakat bu senenin kesinlikle izlenmesi gereken filmlerinden birisi mi diye sorarsanız hiç sanmıyoruz. Zamanınız varsa ve uzaylıları seviyorsanız o zaman uzaylılar ile iş birliği yapan bu devletin garip hikayesini izlemeniz iyi olabilir.

CaptIve State Oyuncu kADROSU

Filmde oyuncu seçimleri bir diğer hoşumuza giden şey oldu. Şöyle filmin oyuncu kadrosuna bakmak gerekirse başlıca Machine Gun Kelly, Madeline Brewer, John Goodman, Ashton Sanders, Jonathan Majors, Vera Farmiga, Kiki Layne gibi isimler bulunuyor. Her oyuncu kendince başarılı bir performans sergilemiş olsa da Jonathan Majors’un Rafe karakterini canlandırışını pek beğenmedik. Uzun zamandır ortada olmayan bir ağabey için oldukça kötü bir canlandırma olmuş. Fakat onun dışında herkes işini oldukça iyi yaparak ortamın gerginliğini ve atmosferin kasvetini izleyene aktarmayı başarmış Özellikle John Goodman’i sevmemizden mi bilemedik ama mimiklerine hayran kaldık. Belki de John Goodman‘i uzun zamandan beri ön plandaki rollerde izlememiş olmamamızdan olsa gerek. Aktör genellikle seslendirme yaparak sinema hayatına devam etse de oyunculuğunu da beğeniyoruz.

Eğer uzaylı temasında nevi şahsına münhasır bir film arıyorsanız Captive State çoğu yapımcının yapmaya çekindiği bir şey yaparak risk alan bir film olmuş. Ünlü bir oyuncu kadrosu seçmeyerek de bu riski belli eden film ortalamanın biraz daha üstünde kalan bir iş de yapmayı başarmış. Fikrimizce boş zamanınız varsa ve uzaylı filmi arıyorsanız bu yapıma göz atmanız yönünde. Fakat 2019 senesinin mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden birisi olduğunu pek düşünmüyoruz. 25 milyon dolar bütçe ile çekilen bu film 15 Mayıs 2019 tarihinde vizyona girdi. Eğer sinemada gitmek istiyorsanız acele etseniz iyi edersiniz çünkü her an vizyondan çıkabilir. Fakat Nisan ayında farklı bir vizyon filmine gitmek istiyorsanız Nisan ayı filmleri listemize göz atabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.