Basit bir korku filminden çok daha fazlası: Us İnceleme

0

Korku, pek çok kişi tarafından ciddiye alınmayan, ancak sayısı azımsanmayacak kadar da fazla bir izleyici kitlesine sahip olan bir tür. Büyük umutlarla beklenen yeni filmler geldikçe, türü daha çok kalitesiz hale getiren yapımların sayısı da ne yazık ki artmakta. Son zamanlarda, korku türünün bu inişli çıkışlı gidişatında öne çıkan isimlerden bir tanesi de Us filminin yönetmeni Jordan Peele oldu.

2017 yılında vizyona giren Get Out, türünün öne çıkan ve çok sevilen yapımı oldu. Film öyle bir başarıya ulaştı ki, Jordan Peele’in bir sonraki yapımları büyük bir heyecanla beklenmeye başladı. Pek çok tanınmış yönetmenin bu konuma ulaşması, sayısız film ve yıllar alırken, Peele için sadece bir tane film yapması yeterli oldu. Bu da aslında Get Out’un ne kadar büyük bir başarıya ulaştığını ve korku türüne çok büyük katkılar yaptığını göstermekte.

Get Out’un başarısından sonra ise Peele’in bir sonraki filminin beklentisi sardı türün sevenlerini. Yeni bir projeye başladığını duyurduğu andan itibaren, çeşitli teoriler ve senaryolar üretildi sinemaseverler tarafından. Us’ın fragmanının yayınlamasıyla birlikte ise teoriler ve tahminler hiç olmadığı kadar fazlalaştı. Film için heyecanlı bekleyiş sürerken, birkaç dakikalık fragmandan sonuna kadar yaralandı korku türünün sıkı takipçileri.

Büyük bir heyecanla beklenen gün geldi ve Us sonunda izleyicileri ile buluştu. Get Out daha çok gerilim türüne ait bir yapımken, Us ise korku elementlerini içinde daha fazla barındırıyor. İzleyiciyi merak içerisinde bırakan senaryosunun yanı sıra, film beklenmedik sahneleri ile de gerilimi doruklarına kadar hissettirmeyi sağlıyor. Korku türüne getirdiği bu yeni soluk ile Peele, yine seyirciden güzel not almayı başarıyor.

Us Konusu:

Filmin konusuna gelecek olursak; Adelaide ve Gabe Wilson 2 çocuklarını da alıp Kuzey Kaliforniya’da sahil kenarında bulunan evlerine, tatile giderler. Sahilde geçirdikleri bir günün ardından, Adelaide geçmişiyle ilgili büyük bir sırrını Gabe’e anlatır ve korktuğu bir şeyler nedeniyle kaldıkları yerden uzaklaşmak ister. Daha sonra ailenin, evlerinin bahçesinde dört kişiyi görmesiyle birlikte her şey daha garip bir hal almaya başlar. Kendilerini bu yabancıların tehlikelerinden korumaya çalışan ailenin yaşayacağı en büyük dehşet ise evlerine giren bu 4 kişinin aslında kendilerinin birebir kopyaları olmasıdır. Bu noktadan sonra aile unutamayacakları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

https://www.fizidi.com/nisan-ayi-filmleri/

Us Oyuncu Kadrosu:

Oyuncuların da filmin başarısındaki etkisinden bahsetmek gerekiyor, çünkü rollerinin kopyalarını oynamalarına rağmen inandırıcılık açısından hiçbir pürüz vermiyorlar. Filmin kadrosu ise şu şekilde; genç yaşında Oscar alarak adını büyük kitlelere tanıtan Lupita Nyong’o, bu filmde de harikalar yaratmış. Black Panther ile büyük bir hayran kitlesine kavuşan Winston Duke, filmin komedi açısından öne çıkmasını sağlamış. Çocuk oyuncular, Shahadi Wright Joseph ve Evan Alex de yaşlarına göre güzel bir iş çıkarmış ve gelecek vaat ettiklerini kanıtlamışlar. Ek olarak, yardımcı rollerde yer alan Elisabeth Moss ve Tim Heidecker küçük ama unutulmaz performanslar sergilemiş.

Filmin olumsuz olarak değerlendirilebilecek tek yanı ise senaryodaki açıklar olmuş. Hikayedeki mantık hataları her ne kadar düşündükçe içinden çıkılamaz bir hal alsa da filmi kötü bir yapım yapmaya yetmemiş. Bu noktada, Jordan Peele’in bu mantık hataları üzerinde bilerek çok fazla durmadığını, filmin sinematografisine, oyunculuklarına ve genel yapısına daha çok önem verdiği düşünmekteyim. Yani nasıl ki bir zombi filmi izlerken, gerçek dışı varlıkları izlediğimizi sorgulamıyoruz ve mantıklı açıklamalar beklemiyoruz, bu yapımda için de aynı şekilde düşünmemizi istemiş Jordan Peele.

Son olarak filmin müziklerinin çok başarılı seçildiğini ve siyahi kültürü çok güzel yansıttığını eklemek gerek. Aynı zamanda filmde yer alan sosyal ve kültürel göndermeler de çok yerinde olmuş. Peele, bu yeni yapımı ile de sadece basit bir korku filmi yapmak istemediğini, akıllarda uzun yıllar kalacak bir esere imza atmak istediğini göstermiş.

Us, korku türü severlerin çok beğeneceği, türe uzak olan izleyicilerinde etkisi altında kalacağı bir yapım olmuş. Us, Jordan Peele’i yönetmen olarak yakından takip eden izleyicilerin kaçırmaması gereken, sıra dışı bir yapım izlemek isteyenlerin de mutlaka göz atmak isteyeceği bir yapım olmuş. Eğer Nisan ayında çıkacak filmlere de göz atmak isterseniz buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.