Bir Devrin Sonu: Avengers: Endgame İnceleme

0

Lafa girmeden önce bu yazımızda spoiler bulunmadığını söylemekte fayda var. Marvel seneler boyunca bizlere karakterlerin bireysel yani solo filmlerini verdi ve bu filmler genellikle hiç bir yere bağlanmadan tek başına ayakta durmaya çalışıyordu. Captain America’dan Iron-Man’e kadar neredeyse her sevilen karakterin filmi yapıldı. Fakat bu filmlerde çeşitli sorunlar vardı. Bu sorunlardan en önemlileri de filmlerin yeterince kaliteli olmaması ve bir yere bağlanmamalarıydı. Film kendilerince ortalama bir puan alarak gişede de neredeyse sadece harcadıkları paraları topluyorlardı. Bir zamanlar Marvel markasının bu denli filmler üretmiş olması kulağımıza garip geliyor. Bu oldukça normal çünkü günümüzde Marvel denince aklımıza Avengers: Endgame veya birbiriyle bağlantılı, aynı evrende buluşan süper kahraman filmleri geliyor. Bugün ise Marvel Sinematik Evreninin ilk ayağı olan Sonsuzluk Destanı’nın(Infinity Saga) nasıl başladığını ve nasıl bittiğini konuşacağız.

Bundan 22 sene önce 2007 senesinde Marvel o zamana kadar yapılmamış bir şey yapmaya karar verdi. Bir sinematik evren yaratacaklardı ve çıkan her film belli bir dünyada, bir başlığın altında toplanacaktı. Çıkardıkları herhangi bir film ondan sonra çıkacak diğer filmleri etkileyebilecek, farklı başlıktaki filmlerde tanıdık kahramanları görebilecektik. Bu fikir ilk ortaya atıldığında o kadar benimsememiş ve beklenen ilgiyi çekmemişti. Belki de bunun sebebi sektörün bu denli bir yapılanmaya hazır olmadığıydı. Fakat öyle ya da böyle Marvel bu işi yapacak, bir sinematik evren yaratacaktı. Tarihler 2 Mayıs 2008’i gösterdiğinde Marvel Sinematik Evreninin ilk filmi olan Iron-Man, Robert Downey JR. oyunculuğu ile beyaz perdedeki yerini aldı. Bu filmin ardından ise Thor, Captain America gibi Avengers karakterlerinin filmleri de yapıldı. Marvel uğraşının ekmeğini yiyerek Marvel Sinematik Evreni için tamamen hazırdı.

Gel zaman git zaman 22 sene içerisinde birçok film çıktı, çoğu karakterin solo filmleri yapıldı, kahramanlar sırt sırta verdiler ve bu macera günümüze kadar ulaştı. 25 Nisan 2019 tarihinde vizyona giren Avengers: Endgame ise bu maceranın ve aynı zamanda bir devrin sonu oldu.

Bir Devrin Sonu

Avengers: Endgame dediğimiz gibi bildiğimiz evrenin kapılarını kapatıyor. Bunu da senelerdir öğrendiğimiz şeyler doğrultusunda yapıyor. Film gerçekten bugüne kadarki bütün Marvel Sinematik Evreni filmlerinden bir parça taşıyor ve bunu seyirciye o kadar güzel yansıtıyor ki film boyunca eski filmler aklınıza geliyor ve duygulanıyorsunuz.

Film oldukça açık tonlardan kapalı tonlara geçerek filmin başladığı andan onuncu dakikaya kadar sessiz ilerleyişini koruyor. Bu ise gerçekten kötü bir şeylerin olduğunu hissetmemize yarıyor. O görkemli Marvel açılışını gözümüz ararken daha yavaş bir sesle daha karanlık tonlarla film bizimle buluşuyor. Hayliyle bütün film böyle geçmiyor fakat temposu tutan bir yükseliş söz konusu.

Bildiğimiz üzere film, Thanos’un parmağını şıklatmasından sonra geçiyor. Bu işe çözüm arayan yenilmezler artık pes etmeye yakınken farklı şeyler gelişir ve ”Endgame” hikayemiz başlar. Film şu zamana izlediğimiz bütün Marvel filmlerinden o kadar farklı bir perspektiften anlatılıyor ki zaman zaman başka bir sinematik evren izliyor gibi oluyoruz. Bu durum ise bizleri iyice hikayenin içerisine sokarak olayları anlamaya olan merakımızı bir hayli tetikliyor.

Avengers: Infinity War filminin baş karakteri Thanos’tu ve bütün hikayemiz onun üzerinden anlatılmıştı. Fakat bu sefer film Avengers üzerinden anlatılıyor ve hikayenin merkezinde orijinal altılı bulunuyor. Her ne kadar bütün karakterleri çok sevsek de içlerinde kanımızın en çok kaynadığı en yakından tanıdığımız karakterler tabii ki orijinal altılı. Film senaryosu çizilirken de bu olaya oldukça dikkat edilmiş ve izleyicinin karakteri çok iyi tanıdığı unutulmamış. Bunu unutmayan yazar ekibi karakterlerin şıklatmadan sonraki çöküşleri nedeniyle onlara yaptırmayacakları şeyler yaptırmış ve zaman zaman onları farklı bir kılığa sokmuş. Bunun olması da atmosferi bize yansıtırken karakterlerin ne kadar çaresiz olduğunu da izleyiciye geçirebiliyor.

Şimdiye kadar böyle bir film izlemedik!

Avengers: Endgame oyunculuklar, efektler ve çekim kalitesi bakımından çok güçlü olsa da daha da güçlü olduğu bir konu daha var. O da filmde sizi şaşırtacak şeyler. Eğer deliler gibi çizgi roman okumuyor ve teori yazıları/videoları izlemiyorsanız film boyunca yerinizden zıplayacaksınız. Şahsen ben özellikle teori yazılarına elimi bile sürmemeye çalıştım fakat sık sık çizgi roman okurum. Buna rağmen filmde yaşananlara sık sık inanamadım.

Şu zamana kadar Winter Soldier’ın geri dönüşünden Loki’nin dönüşlerine, Captain America ile Iron Man’in birbiriyle savaşmasından Wakanda’ya gidişlerine birçok sürprizle karşılaştık. Fakat bu olaylar normal izleyicilerin dahi rahatlıkla tahmin edebileceği şeylerdi. Avengers: Endgame de ise bırakın normal izleyiciyi deli gibi teoriler üreten insanların bile aklına gelmeyen gerçekten şaşırtıcı olaylar yaşanıyor. Biz filmi izlerken zaman zaman filmin önceki dakikalarında yaşanan olaylara filmin ortasında şaşırmaya devam ettik.

Eğer henüz filmi izlemediyseniz ve deneyiminizi en yüksek noktada tutmak istiyorsanız spoiler aramayın ve spoiler yememeye çalışın. Bunun yanı sıra tabii ki filmi izledikten sonra da spoiler vermeyin.

En duygusal Marvel filmi: Avengers: Endgame

Bu konunun çok üstünde durmayacağız fakat Avengers: Endgame bir veda filmi. Ettiğimiz bu veda 22 filmdir gelişen, Iron Man ile başlayan Marvel Sinematik Evreninin ilk ayağına. Bu filmde önceki filmlerden parçalar görürken önceki filmlerin bizleri getirdiği bu noktada hepsine veda edeceğiz.

Önceki Marvel filmlerinde birçok duygusal sahne görmüş olsak da Avengers: Endgame filminde olanların yarısını bile görmedik. Film güldürmenin yanı sıra izleyenini birçok kez ağlatma noktasına da getiriyor. Ayrıca şakalar yapılırken duygusal sahnelere olan geçişin keskin olmayışı ve rahatız etmiyor oluşu da ustaca ayarlanmış.

Diyeceğimiz o ki Avengers: Endgame aksiyon, veda ve şakaların çok başarılı bir şekilde harmanlandığı bir kapanış filmi. Infinity Saga’nın her ne kadar Spider-Man: Far From Home ile kapanacağı söylense de bu film o kapanacak kapıyı sonuna kadar çekti. Bundan sonraki Spider-Man filmi ise ufak bir kapanış yapacak. Olayları son kez bağlayacak.

Yaşanan bu olaylardan sonra ne olacağına dair bir bilgimiz yok fakat Spider-Man: Far From Home filminden sonra bir sene yeni film olmayacağına dair söylentiler etrafta dolaşıyor. Bunun doğru olma ihtimali çok yüksek. Bu süreden sonra çıkacak filmler ise Marvel Sinematik Evreninin yeni ayağına kurmaya yardımcı filmler olacak.

Avengers: Endgame

Oyuncular, oyunculuklar ve diyaloglar

Avengers: Endgame filminde önceki filmlerden bildiğimiz Chris Hemsworth, Robert Downey JR, Chris Evans, Jeremy Renner gibi tanıdığımız oyuncuların tamamı bulunuyor. Bunun yanı sıra çok ufak roller haricinde pek fazla yeni oyuncuya yer verilmemiş onun yerine eldeki oyunculara odaklanılmaya çalışılmış.

Marvel ekibindeki her oyununun oyunculuğunun ne kadar iyi olduğu şüphesiz. Marvel bu seçimleri yaparken neye dayanıyor bilmiyoruz fakat her seferinde harika seçimler yapmayı başarıyor. Bu filmde ise Marvel tekrardan bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösterdi ve bizlere muhteşem oyunculuklar seyrettirdi. Tabii ki bu harika oyunculukların sebebi sadece Marvel’ın oyuncu seçimi değil oyuncunun kendi başarısı da buna dahil. Duygusal sahneler başta olmak üzere her oyuncu yapabileceğinin en iyisini yapmış ve muhteşem bir performans ortaya koymuş. Oyuncular, oyunculukların hepsini yeşil bir ekran önünde yaptığını hesaba katarasak da saygımızı daha da artıyor.

Avengers: Endgame filminin uzun yıllardır geliştirildiğini biliyorduk. Bunun en büyük getirilerinden birisi de diyalogların anlamlı, öz ve insanın içine dokunacak nitelikte olması. Filmi izlerken bizi en çok etkileyen ve kahramanlarımız için motive olmamız sağlayan şeyler de diyaloglardaki sözler.

Avengers: Endgame after credit ve gizli sahne

Marvel’ın bizleri çok açık olarak alıştırdığı bir diğer şey ise filmlerde after credit adı verilen gizli sahnelerin, jenerik sonrası sahnelerin bulunması. Geçtiğimiz günlerde ”Avengers: Endgame after credit var mı?” diye sorular oldukça sık sorulmaya başlandı. Bunun cevabı ise ne evet ne hayır.

Film bittikten sonra ufak bir görsel jenerik ekranı giriyor ve onun ardından ise jenerik giriyor. Jenerikten sonra ise son bir ses efektli sahne var. Bunların ne olduğunu söylememiz pek doğru olmaz. Bu yüzden siz bütün film bitene kadar koltuklarınızdan kalmayın. Zaten film bittikten sonra sadece 10 dakika boyunca jenerik akıyor. Ayrılmadığınız süreyi bu evreni bizlere sunan kişilere ufak bir saygı duruşu olarak düşünebilirsiniz. Uzun lafın kısası film Marvel Sinematik Evreninin ilk ayağına hakettiği vedayı ediyor ve bütün beklentilerimizi karşılıyor.

Eğer filmi izlediyseniz fakat kafanıza takılmayan şeyler olduysa veya hiç izlemeyecekseniz ve meraktaysanız Avengers: Endgame kimler öldü yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.