Avengers: Endgame Filminde Downey Jr. Neyi Değiştirmek İstedi?

0

DİKKAT SPOILER!: Eğer Avengers: Endgame filmini izlemediyseniz yazının devamını okumanızı tavsiye etmeyiz. Aşağıda filmle ilgili önemli bilgiler yer almaktadır. Uyarmadı demeyiniz!

Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı Iron Man, Avengers: Endgame filminde etkileyici bir hikaye ile karşımıza çıktı. Özellikle filmde kurduğu son repliği Marvel film serilerinin başlangıcına gizli bir gönderme içeriyordu. Geçtiğimiz günlerde öğrendik ki aslında bu repliğin filmde hiç yer almama ihtimali varmış ve bunun temel nedeni de Robert Downey Jr.’ın Tony’nin son repliğini söylemek istememesiymiş.

Joe ve Anthony Russo geçtiğimiz günlerde katıldıkları bir programda Tony’nin filmdeki final sahnesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Hatırlayacağınız üzere Tony “Sonsuzluk Taşları”nı kendi koluna takmış, parmaklarını şıklatarak hem Thanos’u toza çevirmiş hem de evrenin yarısını kurtarmıştı. Thanos ise durumun farkında olmadan her zaman söylediği cümlesi olan “Ben kaçınılmazım!”ı söylemiş ve parmaklarını şıklatmıştı. Ancak bir hareket yaşanmadığını gören Thanos’a Tony taşların kendisinde olduğunu gösterip “Ben Iron Man’im!” demişti. Tabii ki de bu replik 2008 yapımı Iron Man filminin sonuna bir göndermeydi. Iron Man filminin sonunda Tony, “Ben Iron Man’im” diyerek dünyaya aslında kim olduğunu itiraf etmişti.

Avengers Endgame

Avengers: Endgame Son Replik:

Avengers: Endgame de ise ne yazık ki bu hareketi Tony’nin vücudu kaldıramamış ve hayatını kaybetmişti. Aslında ölümünden sonra Tony’nin tekrar sesini kızına kaydettiği mesaj ile dinliyoruz ama bu durum Tony’nin hayattayken söylediği son sözün “Ben Iron Man’im!” olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Joe ve Anthony Russo’ya göre ise Downey Jr. son repliği söylemek istememiş. Aslında senaryonun ilk halinde bu replik yokmuş bile. O nedenle sahne çekilirken Downey Jr. hiçbir replik söylememiş.

Filmin montaj ekibinde yer alan Jeff Ford, Tony’nin bu repliği söylemesi fikri ile yönetmenlere başvurmuş. Fikri duyan Russo kardeşler sahneyi tekrar çekmeleri gerektiğini biliyorlarmış. Ancak Downey Jr. bu fikre ilk başta sıcak bakmamış. Downey Jr., o duygusal sahneyi canlandırmanın kendisi için çok zor olduğunu ve tekrar aynı zorluğu psikolojisinin kaldırabileceğinden emin olmadığını belirtmiş. Bu konuşma sırasında ise filmin yapımcısı ve Downey Jr.’ın yakın arkadaşı Joel Silver’da yanlarında bulunuyormuş ve Downey Jr.’a dönüp “Çıldırdın mı? Bu hayatımda duyduğum en iyi replik. Bu cümleyi kurmalısın!” tepkisini vermiş. Downey Jr. ikna olunca da ekip o unutulmaz sahneyi tekrar çekmek için sette bir araya gelmiş. Joe Russo’nun verdiği son detaya göre son sahnenin çekildiği set, Downey Jr.’ın Iron Man için deneme çekimi yaptığı yermiş.

Her ne kadar emin olamasa da Downey Jr.’ın daha sonra ikna olup, repliği söylemesi gerçekten iyi olmuş. Iron Man hayranı olsanız da olmasanız da Marvel evreninin, Iron Man olmadan aynı olmayacağını kabul edersiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.