Age Of Empires 4’den Bu Yılda Hiç Bir Bilgi Alamadık

0

Geçtiğimiz 8-11 Haziran tarihleri arasında yapılan E3 2019 fuarı bugün itibari ile tamamen bitti. Sony gibi devasa bir şirketin yokluğunda hiç şüphesiz tüm gözler Microsoft cephesine çevrilmişti. Microsoft’ta fuar öncesinde oldukça iddalı açıklamalar yapmış ve oyuncuları ciddi anlamda gaza getirmişti. Bu açıklamaların ardından ise oyuncular kafalarında uzun bir süreden beri cevabını aradıkları bir konu olan “Age Of Empires 4 ne zaman çıkacak?” sorusunun cevabını alabilmeyi ümit ettiler. Lakin Microsoft sunumunda Age Of Empires 4 çıkış tarihi ile ilgili hiç bir şey paylaşılmadı. Hadi Age Of Empires 4 ne zaman çıkacak sorusunu geçtim, bari yeni Age Of Empires oyunu hakkında bizlere bazı bilgiler verselerdi. Lakin ne yazık ki bu da gerçekleşmedi. Microsoft E3 2017 sunumunda duyurduğu Age Of Empires 4’ü sanki hiç duyurmamış gibi fuarda hakkında tek bir kelime söylemedi.

Hal böyle olunca oyun severler Age Of Empires 4 ne zaman çıkacak sorusunun cevabını bir ihtimal bile olsa Pc Gaming Show fuarında aramaya başladılar. Sonuç olarak belki de Microsoft ile Amd arasında yapılan bir anlaşma sonucunda Age Of Empires bu fuarda da tanıtılabilirdi. Zaten Age Of Empires 4’ün Pc platformuna özel olacağını düşündüğümüzde bu durum oldukça olası gözüküyor. Ama oyun severlerin umutlarını kıran bir başka fuar ise PC Gaming Show oldu. Sanki E3 2019 fuarında herkes ağız birliği yapmış ve oyun hakkında kimse konuşturulmamış gibi bir görüntü var. Bunun ise en büyük sebebi oyunun henüz hazır olmaması ve daha uzunca bir süre de hazır olmayacak olmasından kaynaklanıyor. Peki tüm bunları bir kenara bırakacak olursak Age Of Empires 4 gerçekten ne zaman çıkış yapacak ?

Age Of Empires 4 Çıkış Tarihi

Yukarıda sorduğumuz soruya net bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü bu bilgi henüz oyunun yapımcısı tarafından açıklanmış değil. Ayrıca Age Of Empires 4 Ne Zaman çıkacak sorusuna sağlıklı bir cevap verebilmek için öncelikle oyunun çıkış tarihinin neden bu kadar uzadığını ve bu uzamanın ardında yatan sebepleri bilmek gerekir. Bu sebeplere biraz değinecek olursak.


1-Oyunun Çok Büyük Bir Marka Olması

Age Of Empires oldukça büyük bir marka. Bu yüzden geliştirilme sürecinin ardından ortaya çıkacak oyunun, markanın değerlerini hiç etmemesi gerekiyor. Sonuç olarak sıradan bir strateji oyunu geliştirilmiyor. Geliştirilen oyun Age Of Empires 4 ve eğer bu oyun kötü çıkarsa Microsoft manevi olarak çok ciddi zarara uğrayacaktır. Aynı konuya Sony cephesinde bakacak olursak. God Of War Ascension oyunun kötü çıkmasının ardından Santa Monica stüdyosunun neredeyse baştan aşağı kovulmasını örnek verebiliriz. Son kullanıcı olarak bizler bu duruma dikkat etmiyor olsak da büyük şirketler bunlara fazlası ile önem veriyorlar. Ayrıca Microsoft’un bu konuda zaten kötü bir geçmişi var. Yıllar önce çıkarmış olduğu Age Of Empires 3 oyununda yapımcı firmanın ek süre isteğini reddetmiş ve oyunu olduğu şekilde piyasaya sürmüştü. Sonuç, hüsran. İşte bu yüzden Microsoft Age Of Empires 4’ü çıkarmak için en iyi zamanı bekleyecektir.


2-Oyunun Erken Duyurulması

İşin açıkçası bu madde ilk maddeden çok daha olası. Buradaki sorun tam olarak şu. Microsoft elinde yeterli oyun stüdyosu olmadığı ve yeterli oyunu olmadığı için belli dönemlerde 3. parti stüdyolar ile anlaşıyor ve onlara oyun yaptırıyordu. Neyse ki şu anda bu durumu düzeltti ve kendi stüdyolarını kurmaya başladı. İşte Microsoft’un yeterli oyun stüdyosunun olmadığı bu dönemde ise çok büyük bir ihtimal ile Age Of Empires oyunu için başka bir stüdyo ile anlaşıldı. Ve Microsoft anlaşmanın ardından gaza gelip teaser yayımladı. Tabii Age Of Empires 4 fragmanının yayımlanmasındaki tek sebep bu teaser değil. Muhtemelen son birkaç yıldır fuarlarda ki üstünlüğünü rakibine kaptıran Microsoft 2017 fuarında işleri bir nebze de olsa kendi tarafına çekebilmek istedi. Bu konuda 2017 için bir nebze başarılı olsa da ne yazık ki artık sıkışmış durumda. Önümüzdeki yıl yani 2020’de ise Age Of Empires 4 hakkında yeni bilgileri açıklamak zorunda. Aksi takdirde oldukça kızgın bir fan kitlesi ile karşı karşıya kalacak.

Age Of Empires 4 Ne Zaman Çıkacak | Muhtemel Çıkış Tarihi

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Age Of Empires 4 ne zaman çıkacak ? Bizim tahminlerimize göre 22 yıllık bu oyun serisinin yeni oyunu çok büyük bir ihtimal ile yeni jenerasyon konsolların çıkış yapmasının ardından çıkış yapacaktır. Bu dönem ise 2021 yılına tekabül etmekte. Hali hazırda E3 2019 fuarını geride bıraktık ve Age Of Empires 4 çıkış tarihi açıklanmadı. Bundan dolayı çok büyük bir ihtimal ile önümüzdeki sene oyun hakkında yeni bilgilere sahip olacağız. Ayrıca yine önümüzdeki sene yeni jenerasyon konsollar çıkış yapacak. Microsoft’un konsolunun yıl sonunda çıkış yapacağını biliyoruz. Sony’de çok büyük bir ihtimal ile yeni konsolunu bu tarih aralığında çıkartacaktır. Bu seferki konsol savaşları ise bir önceki jenerasyondakinin aksine yavaş başlamayacaktır. Çünkü 2 firma da geçtiğimiz dönemde bundan zararlı çıktı. Zaten bu yüzden Sony her şeyi bırakıp Playstation 5’in çıkış tarihi için ona özel oyun yapmaya başladı. Sony oyunlarını piyasaya sürdüğünde Microsoft’un da ona cevap verebilmesi gerekir ki, Microsoft cephesinin en güçlü tarafı Pc.

Çünkü her ne kadar konsollarda da strateji oyunları bulunuyor olursa olsun. Bu oyunlar PC’deki kadar düzgün çalışmıyorlar. Çünkü Pc platformu strateji oyunları bakımından kullanıcılarına ciddi bir rahatlık sağlıyor. Bu rahatlık ise şu an için konsollara gelebilecek gibi durmuyor. Bu yüzden Microsoft yeni nesil konsolların çıkacağı zamanda bu avantajını kullanmak isteyecektir. Bu avantajı kullanabilmek için de elinde bulunan en iyi oyun Age Of Empires 4.

Age Of Empires 4 Hakkında Genel Bilgiler

Yazımızı bitirmeden önce oyun hakkında elimizde bulunan bilgileri tek bir başlık altında toplamak istedik. İlerleyen dönemlerde de yeni bilgiler açıklandıkça burada yer alan bilgileri güncelleyeceğiz. Şimdi konumuza geçecek olursak. Öncelikle Türkiye’de internette sıklıkla bahsedilen bir konu olan Age Of Empires 4 sistem gereksinimlerinden bahsetmek istiyorum.

Age Of Empires 4 Sistem Gereksinimleri

Sizlerin moralini bozmak gibi olmasın ama internette görmüş olduğunuz Age Of Empires 4 sistem gereksinimlerinin %99’u demiyorum, %100’ü yalan. Daha çıkmamış bir oyunun yapımcı firması açıklamadığı sürece sistem gereksinimi olmaz, olamaz. Zaten akıl var mantık var. Adamlar bu oyun yapıyorlar. Her geçen gün yeni bir texture ekliyor yeni bir mekanik inşa ediyorlarken bir oyunun nasıl sistem gereksinimi olabilir. Bugün GTX 660 ile çalışan oyun yarın RTX 2080 isteyebilir. Çünkü oyunun dosyaları sürekli değişiyor.

Bu bağlamda üzülerek tekrardan söylüyorum internette okuduğunuz Age Of Empires 4 sistem gereksinimi yazılarının tamamı yalan ve sadece sizleri sitenize çekebilmek amaçlı yazılmış yazılar. Emin olabilirsiniz oyunun sistem gereksinimleri açıklandığı zaman ilk olarak ben bu yazıyı güncelleyip bu bölüme Age Of Empires 4 sistem gereksinimlerini ekleyeceğim.

Ayrıca oyun hakkında hali hazırda bildiğimiz tek şey E3 2017 fuarı sırasında paylaşılmış olan bir teaser videosu. Bunun yanında oyunun resmi sitesine girseniz bile oyunda bulunacak uluslar, milletler, silahlar veya aklınıza gelebilecek herhangi bir konu hakkında hiçbir bilgimiz yok. Ve yeni bilgiler açıklanasıya kadar da olmayacak.

Relic Entertainment Ve Yaptığı Oyunlar

Bunun haricinde kafanızda eğer Age Of Empires 4 neye benzeyecek diye bir soru var ise bunun cevabını oyunun yapımcı firması olan Relic Entertainment’de arayabiliriz. Relic Entertainment‘in yaptığı diğer oyunlar ve bu oyunlarda izlediği stratejilere bakarak hem firma hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Hemde firmanın gerçek zamanlı strateji oyunlarını nasıl yaptığını ve Age Of Empires 4’de 3 aşağı 5 yukarı bizleri nelerin beklediğini kestirebiliriz.

Strateji oyun türünde oldukça köklü olan Relic Entertainment’ın oyun dünyasına kazandırdığı ene önemli strateji oyunları serileri şu şekilde;

  • Warhammer Serisi
  • Company Of Heroes Serisi
  • Homeworld Serisi

Bunun yanında eğer strateji oyun türüne fazlası ile ilgi duyuyorsanız en iyi strateji oyunlarını sıraladığımız tüm zamanların en iyi strateji oyunları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.