2019’da Çıkacak Strateji Oyunları

0

Her ne kadar son yıllarda strateji oyunlarına fazla önem verilmiyor olsa da hala daha bazı firmalar bu oyun türünü seven niş kitleye hitap edecek oyunlar yapmaya devam ediyorlar. Tabii bu oyunlar eskiden olduğu gibi gerçek zamanlı strateji oyunları veya sıra tabanlı strateji oyunlarının çok daha farklılaşmış versiyonları oluyor. Sonuç olarak bu sektörün tahtı bırakmasının ardından neredeyse 20 yıl geçmek üzere ve bu süre zarfı içerisinde oyun oynayan kitle bir hayli değişti.

Bizler ise içerisinde hala daha strateji oyunları türüne karşı ilgi duyan insanlar için listeler yapmaya devam ediyoruz. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde gelmiş geçmiş en iyi 50 strateji oyununu sıralayan bir liste paylaşmıştık. Bugün ise “strateji oyunları 2019” konulu bir liste hazırlayarak 2019’da çıkacak strateji oyunlarını bu liste adı altında toplamak istedik. Dilerseniz vakit kaybetmeden 2019’da çıkacak strateji oyunları listemize başlayalım.

Ayrıca ek bir not olarak 2020’de çıkacak oyunlar listemize de buradan ulaşabilirsiniz.

2019 Strateji Oyunları


Auto Chess PC

2019’un en çok beklenen strateji oyunlarının başında Dota 2’ye bir mod olarak çıkan Dota 2 Auto Chess’in, Dota 2’den tamamen bağımsız bir versiyonu olan “Auto Chess PC” var. Dota 2 için çıkış yapan Auto Chees o kadar başarılı bir oyun oldu ki. Bu başarının ardından ise birçok farklı uyarlamanın önü açıldı. Bunların arasından en çok beklenenler ise size şu anda beklettiğim Auto Chees PC ve bu oyunun mobil platformlar için çıkacak olan farklı bir versiyonu yer alıyor.

Bakalım Auto Chess PC kendisinden beklenililen bu beklentileri karşılamayı başarabilecek mi ?

Astra Exodus

Bir uzay strateji oyunu olan Astra Exodus, 2019 yılının en çok beklenilen strateji oyunlarından birisi. Özellikle hardcore oyunculara hitap edebilecek bir oyun olan Astra Exodus, aşırı detaylı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Her sene bu kadar detaylı strateji oyunlarının çıkmadığını göz önünde bulunduracak olursak, Astra Exodus, sevenleri için çölde vaha bulmak gibi bir şey olacaktır.

Age of Wonders: Planetfall

2019’da çıkacak strateji oyunları listemizde bulunan bir başka oyun ise yayımcılığını birçoğumuzun yakından tanıdığı Paradox İnteractive’nin yaptığı, oldukça köklü bir seri olan Age of Wonders.

Serinin eski oyunları daha çok fantastik tema ağırlıklıyken yeni oyundaki en önemli detay olarak oyunun bilim kurgu temasını daha fazla benimsemiş olması. Bunun oyundaki etkilerini ise hep beraber deneyim edip göreceğiz.

Dwarf Fortress

Gerçekten ilgi çekici bir oyun hatta strateji oyunları 2019 listemizde yer alan en ilgi çekici oyun olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar biz türk oyunculardan fazla bir ilgi görmeyecek olsa da özellikle yurt dışında bu tarz alışılagelmişin dışındaki yapımlar fazlası ile rağbet görüyorlar.

2 boyutlu grafiklere sahip olan Dwarf Fortress, düşük sistem gereksinimli video oyunu arayan oyuncular için de çok iyi bir seçim olabilir. Ayrıca bu konuda daha önce yazdığımız düşük sistem gereksinimli hayatta kalma oyunları da size yardımcı olabilir.

Xenonauts 2

Biraz XCOM, biraz ise Darkwood oyunlarının birleşmesi ile ortaya çıkan Xenonauts 2, benim bu yıl en çok beklediğim strateji oyunları arasında yer alıyor. Taktik ve Strateji türünü birbirine çok iyi harmanlayan Xenonauts 2, sıra tabanlı strateji oyunlarının oldukça az olduğu şu günlerde türü seven oyunculara oldukça iyi şeyler vaat ediyor.

Özellikle ilk bakışta söyleyebilirim ki oyunun stratejik derinliği Xcom’a kıyasla çok daha iyi duruyor. En azından şimdilik videolardan gördüğümüz kadarı ile.

Desperados III

Her oyuna ilginç dediğimin farkındayım. Ama Desperados III‘ün gerçekten birçok kişinin dikkatini çekebileceğini düşünüyorum. Hatta strateji severleri bir kenara koyalım. Strateji türü ile fazla alakası olmayan kişiler bile bu oyundan zevk alabilirler. Dilerseniz ben fazla konuşmayım ve sözü yukarıdaki videoya bırakayım. 2018 Gamescom fuarında paylaşılan video Desperados III hakkında merak ettiğini tüm soruları giderecektir.

Overland

Kendine has 2 boyutlu bir dünyaya sahip olan Overland, yarı hayatta kalma yarı strateji oyunu olarak dikkat çekiyor. Uzun süren geliştirilme sürecini tamamlayıp 2019 yılında çıkış yapmaya hazırlanan Overland, farklı bir tarzda oyun arayan kullanıcılar için hoş bir tercih olabilir.

Grafiklerinden dolayı Nintendo Switch platformunda da boy gösteren yapımın sistem gereksinimleri de bir hayli düşük.


“2019’da çıkacak strateji oyunları” listemizin sonuna geldik. Hali hazırda tahtını kaybetmiş bir sektör olan strateji oyun türüne ne yazık ki günümüzde çok fazla oyun çıkmıyor. Çıkan oyunlar ise klasikleşmiş oyunların haricinde daha çok farklı şeyler deneyen oyunlar oluyor. Bunun haricinde Microsoft’un tekrardan canladırdığı Age Of Empires serisinin yeni oyunu yani Age Of Empires 4’ün gelişi ile birlikte bu sektörün tekrardan alev alacağını düşünüyoruz. En azından umut ediyoruz. Age Of Empires 4 ile ilgili gelişmeleri de buradan öğrenebilirsiniz. Strateji oyun türüne çok meraklı birisi iseniz yazdığımız en iyi strateji oyunları yazımıza da kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca bu oyunlar sizi kesmediyse 2020’de çıkacak oyunlar listemizde çok daha fazla oyun bulunduğunu tekrardan hatırlatalım.

Leave A Reply

Your email address will not be published.